Když Miloš Zeman odjel do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích, dlouhou dobu nebylo jasné, proč tam prezident vlastně je. Jako jeden z prvních se ozval premiér Andrej Babiš, který na Twitteru popřál Zemanovi brzké uzdravení. Podle jeho slov se ale mohlo zdát, že prezident na tom nemusí být vůbec dobře.

Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá

Nervozita pak stoupla ve chvíli, kdy Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček k aktuální situaci mlčel a vyjadřoval se jen pomocí mnohoznačných veršů z Bible, které sdílel na sociálních sítích. Z vybraných úryvků přitom doslova mrazilo.

"Hlasitě jsem volal k Hospodinu, a vyslyšel mě ze své svaté hory. Klidně jsem ulehl a usnul. Probudil jsem se, protože mi Hospodin pomáhá," napsal například Jiří Ovčáček, což nikoho dvakrát neuklidnilo.

A protože z Hradu nepřišlo žádné oficiální stanovisko k tomu, co se děje s prezidentem, některé známé osobnosti se snažily podle sdílených žalmů odhadnout, jak na tom Miloš Zeman zřejmě je.

"Snad jeho stav není tak závažný, ale toto je zarážející," uvedl například hudebník a možný kandidát na dalšího prezidenta Michael Kocáb v pořadu CNN Prima News Co Čech, to politik!

V době, kdy Zeman už v Lánech přijal ministryni financí Alenu Schillerovou nebo se potkal s opozičními politiky Petrem Fialou a Tomiem Okamurou, se Jiří Ovčáček k nečekané hospitalizaci vrátil.

Mluvčí prezidenta nejdříve poděkoval pracovníkům nemocnice v čele s uznávaným profesorem Miroslavem Zavoralem a pak přišla ke slovu kritika žurnalistů. "Současně se prezident republiky pousmál nad hloupostí některých novinářů, kteří se domnívali, že zpráva o zdravotním stavu se publikuje v okamžiku nástupu do nemocnice," stojí v oficiálním prohlášení z Pražského hradu.

Jak ale ve zmíněném pořadu CNN Prima News podotkl hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, o zdraví významných politiků by se prostřednictvím médií mělo informovat, protože jejich stav může ovlivňovat rozhodnutí, která dělají.

Podobně situaci vidí také bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček. "Já to nechápu. Mám na to podle mě stejný názor jako všichni ostatní, každý má právo znát zdravotní stav prezidenta republiky," řekl Špaček pro iDNES.cz.

"Zda byl náhle a neplánovaně odvezen, tak tím spíše by měl Hrad oznámit, co se s prezidentem děje. Ta doba, kdy se zamlčoval zdravotní stav hlavy státu, už je třicet let pryč. Takto už nelze postupovat," doplnil bývalý mluvčí.

Utajování zdravotního stavu je nemyslitelné

Podle blízkého spolupracovníka Václava Havla je ve všech demokratických evropských zemích běžné, že o zdravotním stavu prezidentů se informuje, ať už se jedná o pravidelnou lékařskou prohlídku nebo náhlý zdravotní problém.

Špaček připomněl Havlovu vážnou operaci zhoubného nádoru na plicích. "Prezident byl ještě v narkóze a já už jsem pořádal tiskovou konferenci s operatérem, profesorem Pavlem Pafkem, a informovali jsme veřejnost o průběhu operace a o tom, jak na tom prezident je. Od té doby je utajování zdravotního stavu nemyslitelné," myslí si Ladislav Špaček.

Prezident Miloš Zeman strávil ve střešovické nemocnici devět dní.