Po nedělním převozu prezidenta Miloše Zemana do Ústřední vojenské nemocnice, kam jej sanitka dovezla v bezvládném stavu, se stále rojí spekulace nad tím, co se stane, když nebude moci hlava státu v důsledku zdravotních problémů schopna nadále vykonávat svou funkci. A právě proto se má za týden, tedy v úterý 19. října, sejít senátní ústavní komise. „Panu prezidentovi přeju brzké zdravení, ale jsme v situaci, kdy je potřeba mít jasně vyříkané postupy, pokud by k brzkému uzdravení nedošlo. Nemůžeme si dovolit paralýzu ústavních institucí právě v důsledku možných komplikací hlavy státu. Řešit to budeme v Senátu 19. října,” uvedl na sociální síti senátor za Starosty a nezávislé Zdeněk Hraba.

Rozporuplné reakce

Názory lidí na případné zbavení prezidenta pravomocí se však mnohdy různí. Podle některých by byl tento krok nemorální, podle jiných je však jednání o této skutečnosti namístě. „To, že je nemocný, se může stát každému,” nechal se pro iDNES slyšet vicepremiér a poslanec za ANO Karel Havlíček. „Je to velmi nevkusné a myslím i zbytečné,” řekl ještě, co si myslí o plánovaném jednání.

Zato například Miroslav Kalousek má názor zcela jiný. „Konec váhání, v zájmu republiky není vhodná doba na falešný sentiment. Zachovejme si lidské ohledy k těžce nemocnému člověku, ale zajistěme, aby fungoval výkon pravomocí prezidenta republiky. Miloš Zeman toho výkonu evidentně není,” uvedl na svém Twitteru. A připojil se k němu i senátor Marek Hilšer. „Jako člověk přeji Miloši Zemanovi brzké uzdravení. Jako lékař ale vím, že přinejmenším nějakou dobu nemůže vykonávat svůj úřad. Jako senátor proto s respektem k Ústavě v této nestabilní době podpořím dočasný přechod prezidentského úřadu na premiéra a předsedu Sněmovny,” napsal.

Miloš Zeman leží na ARO

Prezident Miloš Zeman byl převezen do nemocnice v neděli v odpoledních hodinách krátce poté, co jej navštívil končící premiér Andrej Babiš. Důvodem byly komplikace plynoucí z jeho chronického onemocnění. Sanitka jej v bezvládném stavu dopravila do Ústřední vojenské nemocnice, kde prezident momentálně leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO). Dle dostupných informací je ve stabilizovaném stavu.