Není žádným velkým tajemstvím, že Miloš Zeman holduje alkoholu. Jenže celoživotní popíjení mu teď zřejmě způsobuje velké problémy s játry, kvůli kterým prezident přestal pít. To údajně vedlo k deliriu, které se u Zemana projevilo těsně předtím, než ho sanitka musela během volebního víkendu rychle převézt do nemocnice z lánského zámku. S informací přišel jako první deník FORUM24.

Abstinenční příznaky bez alkoholu

"Vidím pavouky, jak lezou po stěně a jak jim padají nohy. Vidíte to taky?" řekl prý prezident podle zdrojů deníku těsně před tím, než musel být hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemonici v Praze. Důvodem blouznění má být delirium, což je stav, kdy má alkoholik po vysazení pití abstinenční příznaky.

V nemocnici pak podle FORUM24 lékaři využívají při prezidentově léčbě přístroj Prometheus, který supluje funkci jater. Hlava státu má navíc údajně zavedenou dlouhoudobou výživu do dutiny břišní, také díky tomu se prý Zemanův stav podle lékařů už o něco zlepšil.

Už před časem se objevily informace o tom, že prezident nebyl úplně při smyslech. Během schůzky s maďarským protějškem Viktorem Orbánem ho prý Zeman několikrát oslovil Andreji a mluvil na něj rusky. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.

Prognóza je krajně nejistá

Miloš Zeman je ve střešovické nemocnici hospitalizovaný od 10. října. Podle zprávy lékařů, kterou zaslali předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi, je prezidentova prognóza krajně nejistá a šance, že by mohl vykonávat úřad v příštích několika týdnech málo pravděpodobná.

Podle posledních informací se ale stav hlavy státu mírně zlepšil. Senátoři proto ještě počkají na aktuální stanovisko ošetřujících lékařů, na základě kterého budou na začátku listopadu rozhodovat, zda prezidenta dočasně zbaví jeho pravomocí.

Související články