Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Miloš Forman - Třikrát a dost!

Zdroj: Profimedia.cz

Miloš Forman je jediný žijící Čech, který skutečně zazářil v Hollywoodu. Ostatně, hollywoodskému filmu se podobá i jeho život. Nyní nám ho připomene dokument Miloš Forman: Co tě nezabije…

„Asi to bude znít trochu neseriózně, ale já mám pocit, že se prostě musím při natáčení bavit. Všichni se musíme bavit – já, herci, kameraman, všichni zkrátka musíme mít pocit, že točíme nějaké domácí video, protože to je jediný způsob, jak dostat do filmu určitou lehkost. Když jsou všichni na place hrozně vážní, ta tíha dopadne i na samotný film a vysaje z něj život,“ řekl Miloš Forman v jednom rozhovoru o svých filmařských metodách. A na jeho filmech je to vidět: život, radost, mladistvá energie a chuť provokovat vyzařují téměř z každého jeho snímku, přestože se v nich zabývá tak velkými a vážnými tématy jako hranice svobody slova nebo střet geniality s průměrností.

Miloš Forman, Michael Douglas Miloš Forman, Michael Douglas Zdroj: Profimedia.cz

Moji Američané mi rozumějí?

Miloš Forman byl nepřehlédnutelnou osobou ještě předtím, než natočil svůj první film. Během studií na FAMU se podílel na scénářích, asistoval starším režisérům – a také okouzlil vycházející filmovou hvězdu Janu Brejchovou, která se v sedmnácti stala jeho první manželkou. Pro tehdy pětadvacetiletého Miloše Formana bylo ale ještě příliš brzy na to, aby se usadil – profesně i pracovně. Vrhal se do nových projektů i do nových vztahů, takže manželství po třech letech zkrachovalo.

První filmy, které Miloš Forman natáčel, se pohybovaly na hraně dokumentu a fikce nebo byly silně ovlivněné dokumentární poetikou. V komediích jako Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko se tak poprvé stala hlavní atrakcí nestylizovaná neohrabanost dívek i jejich nápadníků, obnažená obhroublost českých strejců, hrubost v těsném sousedství s křehkostí – zkrátka všechno to, co dnes považujeme za „formanovský styl“.

„Formanovsky“ se pokusil natáčet také v Americe, kde se rozhodl zůstat po okupaci Československa v roce 1968. Přesně takový byl jeho první zámořský snímek Taking Off, ve kterém zachycoval příběhy rodičů, jejichž rebelující děti utekly z domova. Film sice posbíral ceny na festivalech, ale americké publikum mu nerozumělo. Ale Forman se dokázal přizpůsobit: osvojil si hollywoodský styl vyprávění, jímž dokázal americkým divákům servírovat témata v hollywoodských filmech ne zrovna obvyklá. Jeho nejoblíbenějším motivem, který se táhne napříč všemi jeho filmy, je střet výjimečné, provokující osobnosti s průměrnou, ale mocnou a silnou většinovou společností. Přesně o to šlo už v jeho prvním velmi úspěšném americkém filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, kde onoho provokujícího rebela ztělesnil Jack Nicholson (a film si odnesl pět Oscarů). Podobnou roli hráli i vlasatí hippies v muzikálu Vlasy, geniální Mozart v oscarovém dramatu Amadeus, hubatý pornograf v životopisném filmu Lid versus Larry Flynt nebo komik Andy Kaufman ve filmu Muž na Měsíci. Formanovi hrdinové zkrátka vždycky vyčnívají, přitahují pohledy a koledují si o výprask od té obyčejnější většiny.

Miloš Forman,  N. Portman   Miloš Forman, N. Portman Zdroj: Profimedia.cz

Třikrát a dost

Svou roli úspěšného hollywoodského režiséra Miloš Forman dokonale sehrál i v tom, že jeho manželkami byly vždy krasavice hvězdných parametrů. Po Janě Brejchové přišla zpěvačka a herečka Věra Křesadlová, kterou potkal během natáčení svého prvního filmu Konkurs. Narodila se jim dvojčata Petr a Matěj, která ovšem po Formanově emigraci zůstala v Československu: „Když je poprvé pustili za mnou do Ameriky, psal se tak rok 1976. Čekám na ně na letišti, hrnu se k nim jako k vlastním synům, a oni stojí celí zaražení. Tehdy jsem si uvědomil, že jsem pro ně vlastně cizí člověk,“ konstatuje. Nejvíce času tak spolu s nimi strávil až v jejich dospělosti, například když všichni tři pracovali na filmové verzi jeho divadelní inscenace Dobře placená procházka.

Potřetí se Miloš Forman oženil ve Spojených státech, kde ho – coby studentka FAMU – jednoho dne navštívila o víc než třicet let mladší ambiciózní kráska Martina Zbořilová. Dnes spolu mají dva sny, Andyho a Jima, kteří dostali jména podle hlavního hrdiny Formanova filmu Muž na Měsíci a jeho představitele Jima Carreyho. „Miloš je velmi dominantní. Myslím si, že se ženou, která by měla potřebu hodně se vedle něj prosazovat, by byly problémy, ale naštěstí mně to takhle vyhovuje,“ konstatuje o svém muži Martina Formanová. „Nebyla bych asi šťastná ve vztahu, kde bych musela dělat toho chlapa a tahouna. Potřebuju pevné vedení. Ve vztahu chci být ta křehká, akorát že ten chlap musí být hodně silnej, aby mě dokázal svou osobností převálcovat.“ Třetí manželství tedy, zdá se, bude ve Formanově životě už definitivní.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky