Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Milenu Dvorskou utrápil žal, jediná dcera jí nepřišla ani na pohřeb

Milena Dvorská
Milena Dvorská
Zdroj: Filmová databáze
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

Trochu ji trápilo, že v ní lidé celý život viděli princeznu Marušku, přestože odehrála před kamerou i na divadle celou řadu významných rolí. Mnohem větší trápení však Mileně Dvorské připravil rozvrácený vztah s dcerou Lucií. Rány se už nikdy nezahojily.

Když ji Jan Werich vytipoval pro postavu Marušky v pohádce Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král, bylo Mileně Dvorské pouhých 15 let. V té době bydlela s rodiči v rodném Prostějově a studovala zdravotní školu, kterou už nikdy neměla dokončit. Filmová sláva ji strhla a dovedla až na DAMU, kam byla přijata i bez maturity. Splnil se jí sen, který si v dětských letech plnila jen v ochotnickém divadle: stala se herečkou.

Při natáčení s Werichem byla zpočátku nejistá, štáb ji doslova posunoval sem a tam. Polibek s rybářem ztvárněným Vladimírem Rážem se musel natáčet více než desetkrát, protože se Milena samým studem nedokázala náležitě uvolnit.
"Polibek pro mě tehdy znamenal vrchol erotiky. A já se tenkrát skutečně styděla," vzpomínala na stará kolena herečka.

Pohádka nicméně sklidila velký úspěch a princeznu "s nejkrásnějšíma očima" si zamiloval celý národ. Milena hned na to získala roli ve snímku Anděl na horách a začala se ve filmové branži více otrkávat.

Za studií se seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem a přišla s ním do jiného stavu. On ale po škole odjel zpátky do své vlasti a Mileně se narodila dcera Lucie, na kterou zůstala sama. Protože jí pracovní vytížení nedovolovalo jít na mateřskou, dceru svěřila rodičům na Moravě. Po šest let pendlovala mezi Prahou a Prostějovem, vstávala ve čtyři hodiny ráno a chodila spát pozdě v noci, aby mohla Lucii věnovat aspoň trochu času. Nestačilo to. "Neutvořilo se tady to pouto, jak má být,“ přiznala Dvorská v pořadu 13. komnata.

Stabilitu v citovém životě jí nakonec zajistil manžel Josef Kraus, se kterým měla syna Jakuba. Dcera z prvního vztahu se jí však postupně zcela odcizila.

Milena Dvorská v televizním snímku Libuše Milena Dvorská v televizním snímku Libuše Zdroj: ČSFD

Milena šla doslova z role do role; zahrála si ve slavné komedii Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero i v nesmrtelném Menzelově snímku Vesničko má středisková. Ztvárnila množství rolí pohádkových i dramatických, za výkon ve Vorlově Kamenném mostě (1996) byla nominována na Českého lva. Rozhodně přitom nepatřila k herečkám, které by režiséři začali ignorovat kvůli postupujícímu věku. Ještě v roce 2009 jsme ji mohli vidět v dobrodružné komedii Karla Janáka Ať žijí rytíři!, a kdo ví, kolik filmů by ještě natočila, kdyby ji téhož roku těsně před Vánocemi nezastihla nečekaná smrt.

Mileně Dvorské bylo 71 let, když ji zradilo srdce. Bulvár tehdy spekuloval, do jaké míry asi k jejímu skonu přispělo nadměrné pití alkoholu v kombinaci s prášky na spaní. Dvorská se skutečně se závislostmi potýkala; nejspíš ji k tomu vedl žal ze ztráty dcery, která na ni navždy zanevřela. Milena jí vyčítala, že se provdala za pomateného sektáře, jenž se považuje za Spasitele světa a říká si Parsifal. Konflikt vyvrcholil ve chvíli, kdy dcera odešla se svým mužem do zahraničí a o matce už nechtěla ani slyšet. Styk s Milenou zakázala i svým osmi dětem; kromě nejstarší Julie nikdo z nich babičku ani nepoznal.

Od té doby spolu matka s dcerou komunikovaly v podstatě jen přes bulvární média, což Milena nesla velice těžce. Rodinné problémy tak vyplouvaly na veřejnost, stejně jako její vlastní boj s alkoholem a léky. Milena se však nakonec přecijen dočkala malé naděje, že by se aspoň její vnoučata mohla jednoho dne ze spárů sekty vymanit; několik dnů před její smrtí ji navštívila vnučka Julie, které se od rodičů podařilo utéct.

Vánoce už s vnučkou Milena neoslavila, zemřela 22. prosince. Syn Jakub si přál, aby se poslední rozloučení neslo v důstojném duchu a lidé na Milenu vzpomínali jako na úspěšnou herečku a nikoli jako na zdrcenou matku vláčenou bulvárem. Dcera Lucie si však jedovatost neodpustila: nejenže Mileně nepřišla na pohřeb, ale do médií navíc cynicky prohlásila, že necítí žádný smutek a matčino úmrtí se podle jejího mínění dalo vzhledem k jejímu pokročilému věku očekávat.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky