Byl jednou jeden král: Prokletá milostná scéna a velké tajemství Vladimíra Ráže

Milena Dvorská se při milostné scéně s Vladimírem Rážem styděla
Prohlédněte si všechny fotografie (9)

Kouzelnou pohádku Byl jednou jeden král, která dokazuje, že sůl je pro lidský život důležitější než zlato a drahokamy, si v televizi nenecháme ujít snad o žádných Vánocích. Andělské oči princezny Marušky nás dodnes uchvacují podobně, jako kdysi uchvátily Jana Wericha.

Poprvé se Milena Dvorská setkala s Werichem při jeho účinkování v Prostějově. Tehdy ho coby patnáctiletá studentka zdravotní školy požádala o autogram. Když se jí zeptal, zda by si nechtěla zahrát ve filmu, nechtěla tomu ani věřit. Na jeho popud se zúčastnila konkurzu a pak jen čekala, co bude dál.

Vyrozumění, že si Milena zahraje jednu z hlavních rolí po Werichově boku, přišlo těsně před Vánocemi. Rodiče jí dali telegram od filmových tvůrců doslova pod stromeček. "Rozplakalo mě to,“ přiznala po letech herečka.

Milena Dvorská v pohádce Byl jednou jeden král

Po dobu natáčení bydlela Milena v Praze v pronájmu a nějakou dobu také u samotného Wericha, který se za mladou dívku cítil zodpovědný. Filmování ji bavilo a poslušně plnila pokyny štábu, když však přišlo na líbání se švarným rybářem, jehož ztvárnil její zkušenější kolega Vladimír Ráž, proměnila se v neohrabané prkno.

"Polibek pro mě tehdy znamenal vrchol erotiky. A já se tenkrát skutečně styděla," vzpomínala za svého života Milena. Milostná scéna se musela točit desetkrát, než s ní byl režisér spokojený.

Malou indispozicí ale během natáčení trpěl i samotný Ráž: po place se pohyboval se zlomenou rukou, kterou chránil dlahou tělové barvy, aby to nebylo vidět. Když měl Marušku nést v náručí přes mokřiny, štáb dlouho nemohl vymyslet žádný fungující fígl, jak to provést. Milenu nakonec posadili na záda jiného muže, který lezl po čtyřech, a Ráž mohl své galantní gesto jen předstírat, aniž by zraněnou ruku namáhal.

Rybář ve skutečnosti Marušku nenesl, měl totiž zlomenou ruku.

Role Marušky odstartovala Mileně Dvorské úspěšnou hereckou kariéru. Její soukromý život byl ale poznamenán odchodem dcery do zahraničí s pomateným sektářem, který zpřetrhal veškeré rodinné vazby. Poslední významný vánoční dárek Milena dostala v roce 2009 - byla jím nečekaná návštěva prvorozené vnučky, jež od sekty utekla. Štědrého dne se toho roku Dvorská už sice nedožila, ale zemřela s nadějí, že její vnoučata na ni nezapomenou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky