Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Milan Šíma: Politiky vyměnil za sportovce

Zdroj:

Moderoval politické diskuse ještě v době, kdy proti sobě do křesel usedali Miloš Zeman, Václav Klaus či Miroslav Sládek. Dnes se Milan Šíma (50) věnuje hlavně sportovním dokumentům.

Do Československé televize nastoupil před rokem 1989 jako asistent produkce. Po revoluci dostal nabídku podílet se tvorbě skutečně nezávislého zpravodajství.

„Vybavuje se mi zážitek, když jsme točili Sondy. Byl to jeden z prvních pořadů, který se snažil odkrývat nepořádky, a my tehdy měli upozornit na nevýhodnou transakci, která proběhla někdy před rokem 1989 v souvislosti s továrnou na kazety,“ vzpomíná bývalý reportér i moderátor.

„Tehdy asi jako pětadvacetiletý jsem přijel k bývalému tajemníkovi ÚV KSS Lenártovi, zazvonil u jeho domu a řekl: ‚Dobrý den, chtěli bychom se zeptat…‘ Dnes se nad tím usmívám.“

Nejlepší duel

Následoval investigativní pořad Stíny a pak už uváděl politické diskusní pořady. Nejprve to byl Duel, který vznikl po vzoru pořadu v britské televizi BBC. Nešlo o suchou debatu s dlouhými monology, ale o pohotovou konfrontaci dvou politiků. Následovaly Aréna, Naostro a další. Také připravoval publicistické pořady pro Primu.

„Pořadů tohoto typu je teď asi míň,“ zamýšlí se Milan Šíma. „Komerční televize do toho už moc nejdou, protože jim postupem času klesala sledovanost. V devadesátých letech o ně byl neuvěřitelný zájem, politika lidi zajímala.

Dnes také není v těchto pořadech taková legrace, politici se naučili být spíš agresivní. Nejlepší byl asi Duel z roku 1993, kde vystoupil Miroslav Sládek proti Miloši Zemanovi. Oba splňovali podmínku, že byli skvělí diskutéři, kteří se pohádali a přitom mluvili stručně.“

Nechtěl jsem být loutka

Milan Šíma dodnes přispívá do tištěných médií, bylo možné ho slyšet v rádiu. Do televize se na čas vrátil v září 2009: moderoval diskusní pořad Primy Partie. Brzy ale došlo ke sporům, které vyvrcholily koncem října. Vedení stanice nesouhlasilo s hosty Mirkem Topolánkem a Milošem Zemanem.

Milan Šíma dostal za úkol je odvolat, ačkoli je předtím sám oslovil. To se mu nelíbilo, a tak s Primou ukončil spolupráci. „Vždy jsem byl zvyklý, že jako moderátor nejsem pouhá loutka, které dodají nejen hosta, ale i otázky. A tady se něco takového dělo. Měl jsem některé politiky zakázané, ti do pořadu nesměli,“ dodává.

Plním si sen

V současné době přednáší na Univerzitě Karlově novinařinu, ale hlavně připravuje pro Českou televizi snímky o hokejistovi Jaromíru Jágrovi a tenistce Petře Kvitové. Proč se do něčeho takového pustil?

„Myslím, že tvorba dokumentů o sportovcích se u nás zanedbala. A je to škoda. Máme špičkové sportovce, jako jsou Pavel Nedvěd, Petr Čech, Tomáš Rosický či Radek Štěpánek a Tomáš Berdych, a nic velkého o nich nevzniklo. Mě vždycky sport bavil, ale nikdy jsem ho v pořadech nedělal, tak proč si to teď na stará kolena nesplnit?!“

Milan Šíma (50)

  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.
  • Uváděl mnoho pořadů: v Československé a České televizi to byly Duel, Události a komentáře, Aréna, Nadoraz, Naostro či Bez obalu, na Primě Akta nebo Partie. Krátce působil i v televizi Z1.
  • Je rozvedený, má dcery Terezu (20) a Barboru (25).
  • Loni byl jedním z více než 30 kandidátů na nového ředitele České televize.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky