Oblíbený herec zemřel přímo na jevišti bratislavského divadla v neděli 18. července během závěrečné děkovačky. Zkolaboval, sesunul se k zemi, a ani přivolaným zdravotníkům se už nepodařilo známého komika oživit. „Je to strašně smutné. Ale ten konec je nádherný… Dej mu, Pane, lehké odpočinutí,“ napsal politik Miroslav Kalousek na sociální síti. Slavný bard naposledy vydechl na místě, které mu bylo tak blízké. Všichni fanoušci i slovenští politici cítili, že takovým způsobem odcházejí jen skutečné legendy. Zřejmě proto premiér Eduard Heger téměř okamžitě přišel s možností státního pohřbu.

Blízcí si přáli rozloučení v soukromí

„Protokol Úřadu vlády bude kontakovat rodinu a nabídne jí nějaké možnosti, například čestnou stráž, kondolenční knihu, vyvěšení černé vlajky a podobně,“ řekla podle deníku Nový čas předsedkyně poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Nic z toho ale rodina populárního umělce nakonec nevyužila. Nový čas dokonce zjistil, že Lasicovi příbuzní se sešli už v pondělí odpoledne po jeho smrti a za zemřelého herce truchlili.

Rodina zároveň rozhodla, že poslední rozloučení proběhne v soukromí bez účasti veřejnosti nebo politických představitelů. „Já mám informaci, že pohřeb bude jen v kruhu nejbližší rodiny, která to chce takto realizovat a je třeba to respektovat,“ potvrdil podle Blesku pro agenturu TASR výkonný ředitel Studia L+S Pavol Danišovič.

O státní pocty by herec zřejmě nestál

Utajený pohřeb Milana Lasici se proto konal už ve středu 21. července odpoledne v tichosti a bez velké pompy v bratislavském krematoriu. S humoristou se rozloučila jeho manželka Magda Vášáryová, jejich dvě dcery a několik pozvaných hostů. Mezi nimi byl jediný český herec, a to Bolek Polívka, kterého doprovázela manželka. Polívka s Lasicou pravidelně vystupoval a oba umělce pojilo blízké přátelství.

Mnoho lidí si zároveň položilo otázku, jestli by samotný Lasica státní pohřeb vůbec chtěl. Byl totiž známý tím, že bez servítků glosoval aktuální společenské dění. „Určitě je potřeba se zeptat nejbližších pozůstalých. Nemyslím si, že by o to stál, i když se často vyjadřoval k aktuálním tématům, byť ne přímo politickým, co je správné a jak by věci měly být. Souhlasil bych s ním, že skutečná hodnota tkví v něčem jiném než v podobných ceremoniích, čímž nechci říct, že by si je nezasloužil,“ řekl herec Milan Kňažko v rozhovoru pro deník SME. Kňažko byl hercův kolega i dobrý přítel.