Nejen českou, ale i světovou literární scénu zasáhla nesmírně smutná zpráva. Ve věku 94 let totiž zemřel dost možná nejznámější český spisovatel Milan Kundera, jehož díla byla velmi úspěšná i za hranicemi jeho rodné vlasti. Mezi jeho nejpopulárnější počiny dodnes patří romány jako Nesnesitelná lehkost bytí, Kniha smíchu a zapomnění anebo Žert.

Začátky a emigrace

Milan Kundera byl brněnským rodákem a narodil se do umělecké rodiny. Jeho tatínek byl klavíristou a rektorem JAMU, jeho bratranec Ludvík Kundera byl pro změnu básník. Vystudoval gymnázium a následně se věnoval literární vědě a estetice na Filozofické fakultě na Karlově univerzitě.

Po studiích začal vyučovat na FAMU, avšak kvůli svým názorům a postojům vůči tehdejšímu režimu byl později propuštěn a bylo mu dokonce zakázáno publikovat svá díla. Společně s manželkou se tedy rozhodli emigrovat do Francie. V roce 1979 byl zbaven československého občanství.

Nejznámější díla

Ve Francii Milan Kundera psal a vydával své knihy ve francouzštině a i díky tomu se dokázal následně proslavit po celém světě. Právě ve Francii pak vznikly jeho nejznámější romány jako Nesnesitelná lehkost bytí anebo Kniha smíchu a zapomnění, za které si spisovatel odnesl i několik literárních cen.

Do České republiky se nikdy natrvalo nevrátil, i když ji občas navštěvoval. Dle dostupných informací zemřel ve věku 94 let ve svém pařížském bytě.

Související články