Znepokojený Jiří Sovák se ve známé scéně tázal syna, zda netuší, co jejich mamince v podání Míly Myslíkové přelétlo přes nos. Žena skutečně pouze chodí kolem s hadrem v ruce a pokaždé, když ji někdo zahlédne, jen zlostně přeleští zrcadlo. 

“Maminko, pročpak stále leštíš ta zrcadla?” zeptá se jí její filmový choť poté, co sebere odvahu. Odpověď pravděpodobně vůbec nečekal. “Aby ses dobře viděl, jaký jsi mladík,” reaguje ostře jeho paní. 

Oblíbená herečka si zahrála také řadu dalších mateřských rolí, kterými byla doslova vyhlášená. Skoro by si člověk myslel, že se pro ně doslova narodila. To je poněkud paradoxní, protože ve skutečném životě Míla Myslíková nikdy žádné děti neměla. 

Její asi nejslavnější matka se objevila ve filmové sérii Dušana Kleina o Básnících. Maminka Štěpána Šafránka byla povoláním švadlena a svému synovi neúnavně udílela spoustu moudrých a nepochybně dobře míněných rad do života. 

Po prvním dílu Jak svět přichází o básníky si paní Šafránkovou zahrála ještě třikrát. Když se ale mělo natáčet páté pokračování Jak básníci neztrácejí naději, usmyslel si režisér, že bude pro děj důležité, že matka Šafránková zemře. Domluvil si proto s Mílou Myslíkovou setkání, aby jí tuto novinku citlivě sdělil. 

Herečka ho ovšem překvapila. Ještě než se totiž k nepříjemnému sdělení dostal, oznámila mu sama herečka, že v dalším pokračování už hrát nechce. Připadala si na to již příliš stará a dospěla k závěru, že by ji scénáristé měli nechat ve filmu zemřít. 

Pro Dušana Kleinova to v tu chvíli jistě byla velká úleva, i když poněkud hořká. Míla Myslíková totiž skutečně zemřela v roce 2005, tedy pouhých třináct měsíců po premiéře filmu. 

S muži neměla příliš štěstí

Zemřela bezdětná, protože jí vlastní potomci ze zdravotních důvodů osudem nebyli přáni. Kromě toho její vztahy skončily pokaždé nezdarem. Nejprve byla vdaná za kolegu z brněnského divadla Štěpána Zemánka, nicméně se po čase rozvedli. Herec totiž holdoval alkoholu a v podnapilém stavu nešel pro ránu daleko. 

“Osud tomu ale tak chtěl a dnes jsem ráda,” okomentovala to později s tím, že raději než se trápit v nešťastném vztahu, je pro ni lepší být sama. Později měla ještě dva vážné vztahy, ale ani ty se jí bohužel nevydařily. Jeden z nich dokonce ztroskotal na tom, že nemohla mít dítě. 

“Slávek byl o několik let mladší a myslím, že zatoužil po rodině. Našel si dívku, a to Miluška dost těžce nesla,“ prozradila po letech hereččina kamarádka Naďa Vicenová.

Na sklonku života se ale seznámila s jistým panem Václavem. S tím se setkávala převážně v kavárnách a chodili na romantické schůzky jako za starých časů. Svá seniorská léta si tak nakonec přece jen užila v pánské společnosti. 

Rodina jí byla prakticky cizí

V posledních letech hledala Míla Myslíková víru. To mělo za následek, že začala sympatizovat se známou sektou Hnutí Grálu, které také věnovala většinu svých financí. Po smrti po ní tak nic moc nezůstalo, kromě pár knížek a autorských práv, které po ní zdědila její kamarádka Myrna Skálová.

S posledními příbuznými, neteří a synovcem, totiž neudržovala blízké vztahy a ani se s nimi nevídala. “Teta si to v posledních letech nepřála. Prý proto, že je stará a nemocná, a abychom si ji pamatovali jako dřív. Když zemřela, dozvěděli jsme se to z rádia,” svěřila se později novinářům neteř Alena Šimáčková.

Související články