Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Legendární Miki Volek: Buřič, rockový srdcař a alkoholik prošel děsivou proměnou

Miki Volek
Miki Volek
Zdroj: Facebook
Prohlédněte si všechny fotografie (8)

Miki Volek je legendou na tuzemské hudební scéně. I když mu srdce nebilo jen pro rock´n´roll, ale i alkohol a drogy, jeho odkaz bude žít navždy.

Cesta za hudbou

Michael Volek se narodil během 2. světové války, 21. května 1943. Jeho otec byl armádní důstojník, později přešel k hradní stráži. Společných chvil se synem si ale moc neužil. Zemřel na následky dopravní nehody. Matka se znovu nevdala a snažila se synovy myšlenky odpoutat od ztráty otce a probudit v něm zájem o hudbu. Nepřivedla ho ale jen ke hře na kytaru a na klavír, ale bohužel i k podpůrným lékům, které ho měly sunout dopředu a překonávat se. Miki tak měl volnou cestu k alkoholu a drogám.

První pokus

Poprvé se Miki Volek postavil před publikum v roce 1960. Výmluvný název skupiny Crazy Boys si velmi rychle získal sympatie posluchačů a spousty fanoušků. O tři roky později naplnili Lucernu a skupina měla co dělat, aby se prodrala ven. Místo dalších koncertů se ale rozpadli a Miki se před vojenskou službou "zašil" do psychiatrické léčebny.

Na vrcholu

Z léčebny vyrazil přímo do zkušebny Olympicu a společně ze sebe vykřesali maximum. Vystupovali v hudebním pásmu "Ondráš podotýká" divadla Semafor a vydali debutovou gramofonovou desku, se kterou slavili velký úspěch. Během pár měsíců zdárně sekundovali největším hvězdám té doby. Waldemar Matuška, Eva Pilarová i Karel Gott měli na hudební scéně o konkurenci víc. Spanilá jízda trvala jenom dva roky, pak přišly první neshody Volka s Petrem Jandou. Názorové zemětřesení trvalo dlouhých deset let. V roce 1966 Miki opustil Olympic nadobro.

Na střídačce

Spolupráce s ním nebyla jednoduchá. Jeho sklon k alkoholu, práškům a hysterii byl často důvodem k ukončení angažmá. Přesto se o něj kapely praly a za svůj život jich vystřídal hodně - Crazy Boys, Olympic, Old Stars, Mickey and Rock´n´roll All Stars, Rogers Band, Mickey and The Samuels, Transit a B Komplex.

Miki Volek

Volkova povaha mu neztěžovala jen hudební kariéru, ale i osobní život. V Německu byl za držení knih a plakátů o pražském jaru zadržen a odsouzen k osmnácti měsícům za mřížemi, po propuštění byl v doprovodu Stasi odvezen do Československa a donucen podepsat spolupráci s StB. Jako informant se ale neosvědčil a byl ze "služeb" propuštěn pro nepoužitelnost. Na začátku osmdesátých let se pokusil svůj život obrátit k lepšímu, oženil se a zapsal se ke studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ani jeden pokus mu ale nevyšel.

Strmý pád

Životní styl a tempo rockenrolového krále se podepsalo na jeho zdraví a dohnalo ho na pokraj chudoby. Byl nucen prodat klavír, kytaru, obrazy a nakonec i byt. Jeho názorovým a politickým mentorem se stal kontroverzní Miroslav Sládek a jeho nejbližšími o generaci mladší alternativci. Zemřel sám v pražském bytě na následky krvácení do jícnu.

I přes nechvalný konec zůstane Miki Volek zapsán v hudební historii jako rockenrolový srdcař a buřič, který se nebál, uměl kličkovat, neodpíral si, padal na dno a šplhal se na vrchol. Byl zrcadlem hudby, kterou miloval. V galerii se můžete podívat, jakou odstrašující proměnou Miki prošel, na jeho vzhledu se jeho hektický život opravdu podepsal. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky