Michal Viewegh ihned po vypuknutí války na Ukrajině nabídl svůj dům pomocným a tehdy vůbec nečekal, že mu tento krok přivede do cesty osudovou ženu. „Ozvala se mi hned druhý den paní ze Sázavy, že má doma Ukrajinku se synem, který je protivný, ať si pro ně přijedu,“ svěřil se v pořadu Show Jana Krause.

„A musím říct, že v té chvíli jsem se zalekl své ušlechtilosti, ale nakonec to dobře dopadlo,“ doplnil Viewegh, který si brzy cizinku natolik oblíbil, že spolu navázali milostný románek. Soužití se zcela neznámou paní prý přinášely ze začátku mnohdy i humorné situace. „Najednou řešíte společné vaření, nakupujete nádobí do pokoje pro hosty a na obrazovce vám naskočí ukrajinská televize a vy se toho nemůžete zbavit, až pak zjistíte, že si s tím malej hrál,“ popsal umělec. „Kde je psáno, že dobročinnost má být idyla, že jo? To bychom měli poskytnout nějakou oběť,“ dodal tvůrce bestsellerů.

Syn sympatické Ukrajinky byl velice problémový, s tím se ale naučil Viewegh rychle pracovat a přiznal, že velikým plusem byl fakt, že už jeho maminka uměla Česky a tudíž neměli mezi sebou jazykovou bariéru. „Ten Saša neposlouchal ani matku, natož mě. Ale já jsem zjistil, a to už mi říkala ta paní, která je předtím ubytovala, že mluví dobře česky, protože tady dřív pracovala v Čechách, takže to byla jaksi velmi podstatná okolnost,“ vysvětlil spisovatel.

Olenka trošku žárlí

Nečekaný příchod nové lásky byl pro Michala Viewegha inspirací pro jeho novou knihu Malý Gatsby a Carmen z Chodoriva. Motivem byla mimo jiné žárlivost jeho ukrajinské partnerky.

„Olenka trošku žárlí. O tom je vlastně celá ta kniha. Ale zase jsem měl o čem psát,“ říká spisovatel a zdůrazňuje, že příběh knihy je pouze inspirován skutečností.

Jelikož byla nájemnice po přistěhování vdaná, chvilku trvalo, než skočila do vztahu s Vieweghem a ani spisovatel prý zprvu rozhodně neměl v úmyslu ji svádět. „Přísahám, že jsem chtěl být hodný a milý pan domácí. Jiné motivy jsem neměl. Pak se nám to zvrtlo,“ uzavřel zamilovaný umělec.

Související články