Populární hudebník se kromě kytary věnuje také skládání hudebních doprovodů pro divadlo i film, píše hudbu také pro jiné interprety, například zpěvačku Moniku Načevu, ale také řadu dalších umělců.

Jeho práci mu ale komplikuje choroba, která je pro hudebníka poměrně velkým handicapem. “Jedná se o šelest, který má dva rozměry. Jeden rozměr je takové zrnění a druhý takové basové hučení. Je to takový nepříjemný zvuk, který ti komplikuje život. Asi jako by si člověk na provázku za sebou místo pejska tahal zapnutou ledničku,” vysvětlil v pořadu 13. Komnata. 

Zlom přišel po koupání v rybníce

Kořeny svého zdravotního problému vidí Michal Pavlíček pravděpodobně již v mládí. “Tehdy, když mi bylo asi patnáct, jsme zkoušeli v takové malé místnosti tři krát tři metry, kde byl tím pádem hrozný hluk. Tehdy to ještě bylo v pořádku, ale řekl bych, že tím to možná začalo,” domnívá se hudebník. 

Problémy se objevily během velkého turné Stromboli. Z koupání v rybníce dostal Michal Pavlíček zánět středního ucha a chvíli zvažoval, že koncert odvolá. Nakonec se rozhodl, že přece jen vystoupí, ale komfortní to přece jen nebylo. “Musel jsem si dát hrozně nahlas odposlechy, abych vůbec mohl hrát, a po vystoupení jsem slyšel hrozné pískání a šelest v uchu. Potom mi to nezmizelo,” zavzpomínal legendární kytarista na náročné životní období. 

Velmi nepříjemné bylo prý především zjištění, že se šelestu již nezbaví a bude si na něj muset zkrátka zvyknout a naučit se s ním fungovat. Nepomohly ani léky, doporučeno mu bylo ticho, ale pro hudebníka to není příliš reálné. Přiznal dokonce, že aby mohl usnout, pouštěl si na spaní rádio, aby jej šelest nerušil. Variantu přestat s hudbou ale zavrhl, a tak mu nezbylo nic jiného, než se s nemocí vyrovnat. Bylo to ale velmi těžké, a tak si Michal Pavlíček prošel také depresivním obdobím a chvílemi, kdy pískání topil v alkoholu.

Onemocnění trápí řadu lidí

Tinnitus je stav charakterizovaný vnímáním zvuků, které nemají vnější zdroj. Často je popisován jako pískání, hučení, cvakání nebo šumění v uších. Podle lékařů může vzniknout různými způsoby, přičemž jedním z hlavních faktorů je expozice příliš hlasitým zvukům, jako jsou koncerty, hlučné pracovní prostředí nebo dlouhodobé používání sluchátek při vysoké hlasitosti. Další příčiny mohou zahrnovat problémy s uchem, jako je porucha sluchu nebo infekce, a také neurologické problémy. Stres a úzkost mohou tinnitus zhoršit nebo vyvolat.

Léčba může být komplexní a závisí na příčině a závažnosti stavu. V některých případech může být účinná léčba základního onemocnění, které tinnitus způsobuje, například léčba infekce nebo korekce sluchového postižení. Pro zmírnění obtěžujících zvuků může být doporučeno užívání léků, zejména těch, které mají sedativní nebo antidepresivní účinky.V některých případech může lékař doporučit nošení speciálních sluchátek, která generují pozadí tóny nebo maskují tinnitus. Pomoci může také psychoterapie. Žádná stoprocentně účinná pomoc ale bohužel v současné době neexistuje.

Související články