Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Horáček o hitu Levandulová: Měla jít o ironii. Udivilo mě, že se z ní stal hit

Michal Horáček
Michal Horáček
Zdroj: Profimedia.cz, Sony BMG

Michal Horáček je muž mnoha tváří. Byť se občasně zaobírá politikou, jeho největší láskou je hudba. Otextoval nespočet hitů. V pořadu Blízká setkání popsal, jak vlastně vznikla píseň Levandulová, která už dnes takřka zlidověla.

Levandulovou nazpívala Hana Hegerová s Petrem Hapkou. „Když jsem jí pro Hanu Hegerovou psal, nepočítal jsem s tím, že se stane takovým hitem,“ svěřil se Michal Horáček v pořadu Blízká setkání na Českém rozhlasu.

„Nesmírně mě to udivilo. Ta písnička byla totiž jedna velká nadsázka. Úplně nejradši jí mám v ironické podobě, když jí zpívala s kapelou Petra Maláska a oni to z legrace zpívali jí,“ vypráví.

Michal Horáček, Petr Hapka Michal Horáček, Petr Hapka Zdroj: Profimedia.cz

Právě s Hapkou spolupracoval nejčastěji. „Petr Hapka byl nejlepší šansoniér, jakého jsem potkal. Všechny svoje písně si vždy nazpíval a pak je dostávali interpreti,“ vysvětluje jeho postup Horáček.

„U písně Dívám se dívám s Lucií Bílou bylo jasné, že v ní bude zpívat on. Bylo to pravdivý a šance, že by to někdo udělal líp, byla malá. Když jí slyšel Zdeněk Svěrák, tak řekl: Ten Hapka to zpíval s nelomenou vášní. Byl opravdu fantastickej,“ chválí ho.

Hana Hegerová Hana Hegerová Zdroj: Profimedia.cz

V roce 2014 Hapka zemřel a Horáček na něj dodnes vzpomíná s velkým obdivem. „Nebude chybět jenom mně a rodině,“ napsal po jeho smrti na svůj Facebook.

„Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní. Ať je ti lehká zem, Petře,“ poslal mu tehdy vzkaz do nebe.

Michal Horáček, ceny Anděl Michal Horáček, ceny Anděl Zdroj: Profimedia.cz, Sony BMG

„Já jsem dlouho skládal písně a psal jsem si něco mnoho let. Když jsem si jednoho dne řekl, že bych to mohl zkusit, řekl jsem si, že nejlepší je Hapka. Tak jsem zazvonil u jeho dveří, přestože jsem ho neznal,“ vzpomíná textař v pořadu Hyde Park ČT24.

„Měl úplně jiné vnímání než kdokoli, koho znám. My se věnujeme okolí, hodnotíme ho, vyhodnocujeme situace,“ popisuje, jak přemýšlí běžný člověk.

Michal Horáček Michal Horáček Zdroj: Profimedia.cz, Sony BMG

„Jednou jsem s ním šel v Kaprově ulici a spadla lešenářská trubka z lešení – padala a cinklo to o chodník. Všichni lidé – my – jsme říkali: Jak je možné, že spadne trubka, co kdyby tam někdo šel? A Hapka řekl: To bylo fis,“ uvedl Hapka a dodal, která písnička mu nejvíce přirostla k srdci.

„Nejvíc se mně líbí písnička, kterou jsem vůbec nechtěl textovat, protože byla napřed hudba a bylo těžké otextovat to a nechtělo se mi do toho. Teď vidím, jak se to povedlo. Jmenuje se to Bude mi lehká zem,“ dodává Horáček, pro nějž bude vždy Hapka nesmrtelnou inspirací.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU