Michal Hejný se narodil 25. května 1955 v Praze a do vědecké rodiny. Jeho tatínek Slavomil Hejný byl významný botanik a rostliny studovala jako fyzioložka i jeho maminka Liselotte Teltscherová.

První a poslední zásadní filmová role Hejnýho byl Čenda Bujnoch, který společně se dvěma kamarády usiloval o Knihu kouzel čarodějnice Saxany v podání Petry Černocké.

Když tvůrci snímku hledali vhodné adepty pro předepsané role, malý Michal jim ihned padl do oka a postava mu náramně sedla.

Smutný konec bez přátel i rodiny

Po základní škole se Michal Hejný stal studentem hudebně dramatického oboru na Státní konzervatoři. Po dvou letech přešel na DAMU, kde se ovšem dlouho neudržel. Krátce na to nastoupil do divadla a dvě sezóny hrál v Severomoravském divadle v Šumperku.

V roce 1978 dostal nadějný herec „valuty“ a díky tomu mohl vycestoval do Itálie. Domů se ale už nevrátil. Nějaký čas Michal pobýval v Římě a následně emigroval do USA, kde plánoval velikou hereckou kariéru. Aby si splnil své sny, nastoupil na prestižní školu Lee Strasberga, kterou ovšem nedokončil a s herectvím definitivně sekl.

Po revoluci se Hejný vracel do Prahy, částečně i kvůli práci překladatele a podílel se také na uvedení některých amerických muzikálů. V zahraničí se ale umělec nakazil AIDS a vážné nemoci ve věku 41 let podlehl. Zemřel daleko od domova a přátel v městečku Oneonta ve státě New York 22. října 1996.

Související články