Konec prosince roku 2013 se stal pro Michaela Schumachera osudným. Při jízdě na lyžích upadl na kámen a poškodil si mozek. Od té doby se o něj společně s lékaři stará rodina. Už se ani nespekuluje o tom, v jakém stavu Schumacher je. Nikdo to neví.

Něco málo o něm prozradil známý neurochirurg. „Michael trpí svalovou atrofií, osteoporózou a řadou organických změn. Je sice teoreticky možné, že by se mohl postavit na nohy, ale plnohodnotný život už nikdy žít nebude,“ řekl dle webu sport.cz neurochirurg Nicola Acciari italským médiím.

Chystá se podstoupit operaci

„Má nezvratné změny svalové i kosterní struktury. Utrpěl mozkové trauma a to už nejde změnit. Je z něj úplně jiný člověk, než jak si ho lidé pamatují,“ dodal. To tak nějak všichni tuší. Michael je prý opuchlý od léků a jeho podoba se hodně změnila.

V roce 2016 ho navštívil arcibiskup Georg Gänswein. Ten zas médiím řekl, že Schumacher vypadá pořád stejně. "Seděl jsem naproti němu, vzal jsem do dlaní obě jeho ruce a podíval se na něj. Jeho tvář je, jak všichni víme, typickou tváří Michaela Schumachera. Nyní je ale trochu plnější," citoval ho německý deník Bild.

Postaví se někdy na nohy?

O finální operaci následně promluvil i odborník na léčbu kmenových buněk. „Jsme schopni zregenerovat celý Michaelův nervový systém. Hlavním krokem bude to, že vezmeme cévy z jeho srdce, které následně převedeme do jeho mozku. Nebudu tajit, že jde o mimořádně riskantní operaci, o které je velmi obtížné říct, jak dopadne,“ uvedl Philippe Menasch.

Dle šéfa formule, Bernieho Ecclestoneho, Michael vůbec nevnímá. Před několika měsíci byl závodník hospitalizován v pařížské nemocnici, kde mu byla nasazená léčba kmenovými buňkami u zmíněného Philippea Menaschého.

Vážné zranění hlavy ho upoutalo na lůžko

„Modlím se za tebe, bratře. Doufám, že se rychle uzdravíš. Bůh ti žehnej, Michaeli," napsal na twitteru Schumacherův kolega z týmu Ferrari Felipe Massa z Brazílie.

„Mé myšlenky jsou v této těžké době u Michaela Schumachera. Má více než kdokoli jiný sílu, aby to překonal,“ vyjádřil mu podporu i jeho bývalý soupeř Jenson Button z Británie.

Největší podporou je Schumacherovi stejně jeho rodina. On o tom ale s největší pravděpodobností nemá ani tušení. Žije v nevědomosti a dál žít bude.