Miroslav Žbirka zemřel 10. listopadu na zápal plic. Zdravotní problémy provázely zpěváka už čtyři roky, poprvé zkolaboval v Londýně. Dýchací potíže se pak ozývaly opakovaně a letos na podzim kvůli nim zrušil několik koncertů.

Před měsícem se Žbirka ozval z nemocničního lůžka a o týden později, v den svých 69. narozenin, sdílel na svém Instagramu fanouškům fotku, jak se léčí v domácím prostředí. Tehdy nikoho ani nepadlo, že nemoc, se kterou zpěvák bojuje, pro něj bude mít fatální následky.

Zpráva o úmrtí Žbirky šokovala Čechy i Slováky, jelikož byl zpěvák oblíbený v oubou zemích. Soustrast rodině vyjádřily desítky celebrit a někteří dokonce nazývají Mekyho slovenským Karlem Gottem. Na pohřeb se ale dostanou pouze vybrané osoby, pravidla jsou totiž neúprosná.

Pohřeb pouze pro zvané, pandemická opatření jsou jasná

Jak informovala ČTK, pohřeb Miroslava Žbirky se bude konat 19. listopadu ve strašnickém krematoriu. Kvůli pandemickým opatřením bude vstup na obřad umožněn pouze zvaným hostům.

Veřejnost se bude moci s hudební ikonou rozloučit před krematoriem, kde bude umístěna kondolenční kniha. Živý přenos z obřadu navíc bude vysílán na umístěných obrazovkách a proběhne i stream na oficiálním facebookovém profilu zesnulého zpěváka.

Pohřeb budou moct zhlédnout i naši sousedé na Slovensku, bude jej vysílat televize Markíza.

Fanoušci za zpěváka zapalují svíčky

Kondolenční kniha bude i na Slovensku

Ani na Slovensku ale Mekyho Žbirku samozřejmě nezapomněli. V rodné zemi zpěváka bude vystavená kondolenční kniha, která je umístěna na Velvyslanectví Slovenské republiky v Pelléově ulici.

Možnost do ní napsat poslední vzkaz pro Žbirku bude mít veřejnost tento pátek (12. 11.) od 09.30 až 12.00 h a od 13.00 do 15.00 hod.

Meky Žbirka se na Instagramu naposledy ozval fanouškům na své narozeniny

Související články