Kateřina Žbirková se od odchodu svého milovaného manžela snaží ze všech sil šířit jeho hudbu mezi nové posluchače, což prý bylo Mekyho přání. „Meky rád opakoval, že až tady jednou nebude, budou tu aspoň jeho písně,“ svěřila se vdova v rozhovoru pro idnes.cz.

Žbirková nedávno dokončila knihu a vytahovat vzpomínky na životní lásku pro ni nebylo jednoduché. „Psaní vzpomínek ve mně vyplavilo i zasuté věci, které mi mohly v něčem pomoct. Dostala jsem nabídku od tří nakladatelství. Mě by ani nenapadlo napsat knížku o našem vztahu. A kdyby to bylo jenom na mně, trvalo by mi dvacet let, než bych to dala dohromady,“ přiznala vdova, kterou nakonec podpořil novinář Honza Vedral a dílo jí pomohl dokončit.

„S autorem Honzou Vedralem, který před časem napsal podobnou knihu o Mekym, jsme si dávali takové session u nás doma, v Mekyho zkušebně. Byla tam tak příjemná atmosféra, jako by tam seděl s námi. Vytahali jsme jeho diskografii i oblíbené desky... To nás naladilo a taky vedlo, abychom naše vyprávění zasadili časově,“ popsala Kateřina, jak psaní díla probíhalo.

Párkrát jsem si poplakala


Kateřina Žbirková prý nepatří mezi jedince, kteří se utápí v slzách při vzpomínkách na své blízké, přesto ale zažila během tvoření několik momentů, kdy si musela dát pauzu a situaci rozdýchat.

„Nejsem plačka a ani se moc nedojímám… Ale na některých vypjatých místech jsme si radši udělali pauzu a řekli si, že to doděláme příště. Oba jsme v některých okamžicích byli naměkko. Nejvíc to na mě asi padlo, když už kniha byla napsaná a měla jsem ji autorizovat. Vzala jsem si ji s sebou do Řecka a tam jsem rukopis četla v nádherné kulise: moře, slunce… Tam jsem si párkrát i poplakala,“ řekla vdova po Žbirkovi zmíněnému webu.

Nejhorší pro ni byly poslední měsíce, kdy věděla, že její muž umírá a nemohla mu nijak pomoci. „Byla jsem bezmocná. Chtěla jsem Mekymu pomoct, ale nevěděla jsem jak. Jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že už neměl sílu dál bojovat a vlastně jen trpěl. Když pohasla naděje, že zase bude moct žít na sto procent, už ho to nebavilo. Cítila jsem, že když dokončil tu poslední desku, jakoby už neměl důvod se dál snažit. Měl splněno,“ uzavřela Žbirková.

Související články