Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zemřela Meda Mládková: Uznávané mecenášce bylo úctyhodných 102 let

Meda Mládková
Meda Mládková
Zdroj: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia
Meda Mládková

Ve věku 102 let zemřela sběratelka, historička umění a mecenáška Meda Mládková. V posledních měsících jejího života ji trápily nejrůznější zdravotní obtíže spojené s pokročilým věkem. O jejím úmrtí na sociální síti informoval její dobrý přítel, europoslanec Jiří Pospíšil. 

Mnohými byla označována za jednu z nejvýznamnějších a nejdůležitějších žen českých novodobých dějin, svůj život zasvětila umění a pro Českou republiku byla její práce obrovským přínosem. Teď její obdivovatelé truchlí. Meda Mládková totiž v úterý 3. května ve věku 102 let zemřela. Důvodem byly zdravotní potíže spojené se stářím. 

V posledních týdnech byla unavená

Meda Mládková před několika lety utrpěla zlomeninu kyčle, ze které se jí, zřejmě kvůli jejímu pokročilému věku, nepodařilo nikdy plně zotavit. Historička tak trávila většinu času ve svém domě na Kampě a špatně se pohybovala. Myslí ale byla stále vitální. To se však krátce před její smrtí začalo měnit. 

„Paní Meda bohužel v posledních týdnech byla hodně unavená, dožila ve svém domečku tady na Kampě. V posledních třech, čtyřech měsících už to vnímání, ta percepce byla trošku komplikovanější. Naposledy jsem ji viděl včera večer,” uvedl pro Českou televizi europoslanec a exministr Jiří Pospíšil. 

Její odkaz zůstane žít navždy

„Tahle zpráva opravdu bolí. Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje blízká přítelkyně Meda Mládková,” napsal na sociální síti Pospíšil. 

„Její odchod je pro nás všechny velká ztráta a mně osobně bylo obrovskou ctí, že jsem mohl v posledních několika letech s paní Medou Mládkovou blízce spolupracovat a převzít mimořádnou odpovědnost o její dílo a duchovní odkaz. Celý život věřila myšlence: „Přežije-li kultura, přežije národ” a tato její myšlenka po ní zůstane,” dodal v závěru svého smutného oznámení. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky