Smutek z války na Ukrajině se promítl i do oslav MDŽ. Už od vypuknutí konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou spoustu slavných osobností omezilo sdílení příspěvků na sociální sítě a ne jinak tomu bylo i 8. března na Mezinárodní den žen. Přesto se v pochmurné době našlo pár celebrit, které svátek nevynechaly.

Například Tereza Pergnerová dostala krásné přání od syna: "Takže maminko, já ti přeju všechno nejlepší k MDŽ, mám tě velice rád. Sice to není moc a zbylo to z tomboly z maturitního plesu, ale mám tady pro tebe takovou maličkost," natočila moderátorka svého syna Samuela, který jí věnoval mýdlo ve tvaru anděla.

Monika Bagárová aktuálně tráví romantickou usmiřovací dovolenou se svým partnerem Makhmudem Muradovem v Dubaji, ženám ale přesto poslala vzkaz. "Doufám, že jste měly krásný MDŽ. Moje sestra je moje nejlepší kamarádka, obrovská podpora a taky inspirace v mnoha směrech. Tak stejně jako moje maminka jsem šťastná, že vás mám, holky moje," napsala hvězda Superstar k rodinné fotografii.

Veronika Arichteva popřála svým ženských sledujícím k MDŽ velice krátce a stručně. "Tak hezkej sváteční večer nám vinšuju, ženy," napsala k fotce, na které je jakási opilá žena padající z automobilu. Kytkou od manžela se ale herečka nepochlubila. Svůj den si užila i Aneta Krejčíková, která si nezdráhala připít s kamarádkou.

Historie MDŽ

Mezinárodní den žen (MDŽ) je mezinárodním svátkem, který připadá na 8. března. Od roku 1975 je uznáván OSN, jeho historie je spojena s hnutím bojujícím za volební právo pro ženy.

V Česku je MDŽ často spojovaný se zvyky ze socialistického Československa. K jeho oslavám tehdy patřily oslavy a rudé karafiáty. Řada lidí tak přestala tento svátek slavit v domnění, že se jedná o umělý svátek vytvořený komunistickým režimem.

Do českých kalendářů se proto 8. březen jako Mezinárodní den žen začal vracet až v novém tisíciletí. V roce 2004 byl zařazen mezi významné dny.

Veronika Arichteva popřála ženám originálním způsobem

Související články