Sedmatřicetiletá Ivka má koníčků požehnaně. Kromě toho, že je maminkou na plný úvazek, zvládá i pořádně zabrat v posilovně a večer si pak stoupnout k plotně. Ano, všechno tohle ji naplňuje. „Vařím a peču odmalička. Vždycky mě to bavilo. Ani nevím, co jsem upekla jako první. Možná nějaké bábovky, buchty tak v šesti nebo v sedmi letech. S vařením jsem mamince i babičce pomáhala,“ svěřila se Ivka.

Vaření milovala od raného dětství stejně jako pohyb. „Odjakživa jsem dělala sport – atletiku. Bohužel jsem musela kvůli špatným kolenům přestat zhruba v šestnácti letech. Mám vrozenou vadu obou čéšek. Mám je špatně narostlé. Když kolena hodně namáhám, bolí to,“ popisovala svoje celoživotní potíže soutěžící.

Ivka je jednou ze soutěžících v pořadu MasterChef Česko

Za život si ale kromě zdravotních komplikací musela vytrpět i jiné věci. Týkaly se jejího osobního života. Energická Ivka totiž několik let žila ve skomírajícím manželství. Kdy to bylo nejhorší? „Kolem té třicítky, když to manželství bylo hodně nešťastný a utrápený, respektive manžel na mě úplně kašlal,“ hovoří o nešťastných letech Ivka.

„Raději chodil na pivo a byl na mě docela hodně ošklivej. Já byla na jedný mateřský, na druhý mateřský, takže ta sociální izolace byla úplně šílená. Začala jsem zase běhat a to byl můj největší únik od té reality, od toho ošklivýho,“ netají se Ivka tím, jak bojovala s temným obdobím.

„Jsem zase taková, že když už něco dělám, tak to dělám pořádně. Moje životní krédo je „když už, tak už“ a začala jsem běhat deset až patnáct kilometrů denně. Bez toho jsem neusnula. No jenže kolena se zase ozvala, takže jsem šla na operaci s jedním kolenem a ta operace se nepovedla,“ ohlíží se zpětně.

„Zmršili to a musela jsem na reoperaci. Důvodem té reoperace mělo být to, že pak budu bezbolestně běhat. To už teď vůbec nemůžu. Doteď mám to koleno špatné. Jelikož jsem ale extremista, potřebovala jsem tu energii někdy vybít,“ říká Ivka a dodává, že všechno dělá naplno.

Nyní zažívá šťastné období, ale ne vždycky tomu tak bylo

Když běhala, tak běhala Běchovice – Praha a půlmaratony. Nebála se závodit. U fitness se zase chtěla postavit na bednu. I když se to zdánlivě neslučuje, po večerech pak trávila čas v kuchyni. „Hodně jsem pekla, začala jsem dělat dortíčky pro známé, pro kamarády, pro moje děti, na oslavy. Můj největší únik byl pečení a sport,“ popisuje, jak propukla její láska k pečení.

Ivka si je vědoma toho, že v MasterChefovi musí zabrat a ukázat, co v ní je. Konkurence je totiž obrovská. Do soutěže se přitom sama nepřihlásila. „Do MasterChef Česko jsem se vůbec nepřihlásila a ani to nebyla moje ambice. Nikdy by mě to nenapadlo,“ směje se Ivka.

„Ocitla jsem se tam, když mě přihlásila moje sestřenka. Ta mě do toho uvrtala,“ dodává Ivka. Sama ví, že je to pro ni obrovská zkušenost a skvělá příležitost ukázat se, prosadit se a naučit se nové věci. Sympatická fitnessačka tak může být zase o krok blíže svému snu.

„Může mi to pomoci v budoucí kariéře, protože já chci dělat dortíčky, chci se tomu věnovat. Moje původní profese je zahradní architektka. Posledních pár let jsou ty dortíčky pro mě víc než ty zahrady.“ Otevřít si vlastní kavárnu s cukrárnou by bylo ideální. „MasterChef mi v tom může pomoc,“ myslí si Ivka.