Blonďatá diva natočila celkem 30 filmů a není tajemstvím, že poznala spoustu vlivných mužů. Mezi ně patřili například oba synové Charlese Chaplina, bratři Kennedyové nebo známý filmový magnát Howard Hughes. Největší úspěch slavila se snímky Slaměný vdovec a Někdo to rád horké. Za druhý zmíněný snímek získala dokonce Zlatý glóbus.

Smutné dětství

Marylin Monroe se narodila jako Norma Jeane Mortenson v roce 1926. Už po narození se dostala do péče pěstounů. Se svou matkou se snažila i tak udržovat pravidelný kontakt, dokonce s ní nějaký čas bydlela. Bohužel se její matka velmi brzy zhroutila a s diagnózou paranoidní schizofrenie zůstala do konce života v ústavu.

Už během dětství si tak Norma prošla náročným obdobím. Šla z jedné pěstounské rodiny do druhé. V jedné z rodin si dokonce zažila sexuální obtěžování. Po této zkušenosti začala na nějaký čas koktat. Norma byla naprosto přesvědčená o tom, že se potřebuje dostat ze spárů pěstounských rodin. Proto se už ve svých šestnácti letech rozhodla poprvé vdát. Vzala si souseda, dělníka Jamese Doughertyho. V manželství se údajně nudila. Velmi brzy tak přišel rozvod.

Začátky kariéry

Netrvalo to dlouho získala první angažmá jako modelka. První snímky vznikly v době, kdy pracovala v továrně na výrobu letecké munice a spolu s fotografem Davidem Conoverem nafotila sérii fotografií „pracující ženy“. Tyto snímky měly za úkol pozvednout bojovou morálku amerických letců.

O dva roky později podepsala kontrakt s hereckou agenturou a razantně změnila image. Vlasy si odbarvila na zářivou blond. Chvíli na to získala první filmovou smlouvu se studiem Fox. V tuto dobu vznikl její pseudonym Marylin Monroe.

V roce 1954 se podruhé provdala. Vzala si baseballovou hvězdu. Ani toto manželství netrvalo příliš dlouho. Po rozvodu se odstěhovala do New Yorku, kde zalaožila vlastní společnost – Marilyn Monroe Productions. Pouhé dva roky na to se vdala znovu. Ani v tomto případě nemělo manželství s úspěšným spisovatelem dlouhého trvání.

Samota a závislost

Smutek z věčné samoty začala zahánět prášky. Hlavně poslední dva roky svého života bojovala s velkou závislostí na opiátech.

Kvůli tomu navíc získávala opravdu špatnou pověst. Chodila pozdě na natáčení, zapomínala texty a před kamerou několikrát i zvracela. Právě kvůli neprofesionálnímu chování přišla o roli ve filmu Snídaně u Tiffanyho. Netrvalo to dlouho a studio Fox ji propustilo a zažalovalo o náhradu škody za zmařený filmový projekt. Nedotočila totiž snímek Something’s Got to Give.

Marilyn Monroe zápasila s úzkostmi, strachem ze samoty a nespavostí. Podobně jako mnoho dalších hereček a herců brala barbituráty a amfetaminy ve velkém. Několikrát se i předávkovala. V roce 1960 se dokonce pokoušela o detox na jedné newyorské klinice. Vydržela tam pouhé čtyři dny. O dva roky později umřela. Našla ji její hospodyně v ložnici zcela nahou a kolem ní se povalovaly prázdné lahvičky od léků.

Záhadná smrt

Jsou dva různé závěry její tragické smrti. Je možné, že se herečka zabila sama, jelikož trpěla depresemi a několikrát se snažila o demonstrativní sebevraždu. Druhá verze je taková, že byla zabita kvůli vztahu s J. F. Kennedym, kterému měla vyhrožovat, že zveřejní pravdu o jejich milostném poměru.

Policie ve vyšetřování přiznala pochybení. Podle nich došlo k znehodnocení důkazů. Spekulovali i o možnosti, že v pokoji došlo ke rvačce. Další nejasností je i fakt, že v jejím žaludku nenašli po pitvě žádné pilulky.

Zdroje: The Wrap, Cosmopolitan, Fox news

Související články