V dnešní době již coming out známé osobnosti nikoho příliš nešokuje. Koneckonců jich česká mediální scéna zažila poměrně mnoho. Ve světě náboženském se ale stále jedná o citlivé místo a menšinové sexuální orientace jsou stále tématem diskusí nejen mezi věřícími, ale také mezi teology.

Martina Viktorie Kopecká se ke slabosti pro něžné pohlaví přiznala ve své knize Zpověď farářky, která právě vyšla. K rozhodnutí “přiznat barvu” ji přiměla nejen touha podpořit mladé věřící, kteří se nachází v podobné situaci, ale také prostá potřeba upřímnosti a života v pravdě.

“Člověk žije v několika různě se překrývajících skupinách, jako je třeba rodina, kamarádi, práce, nebo církev. V případě církve je to tak, že v ní panuje poměrně striktní přesvědčení, jak by se lidé měli chovat ve svém partnerském životě. Tím, že paní Kopecká byla v této situaci, se nacházela mezi dvěma mlýnskými kameny. V psychologii se tomu říká kognitivní disonance,” vysvětlil pro Kafe.cz psycholog Jeroným Klimeš.

“Kognitivní disonance způsobí, že si člověk ze dvou protichůdných řešení nakonec jedno vybere a přikloní se tak zcela na jednu stranu. Je to jako když si člověk vybírá mezi dvěma partnery. Stejně tak se Martina Viktorie Kopecká nakonec rozhodla, že je pro ni její partnerský život důležitější, než život v církvi,” uvedl Klimeš s tím, že nyní již bude další vývoj záležet na tom, jak se k přiznání postaví její farníci.

Jak sama Martina Viktorie Kopecká uvedla, zpětnou vazbu zatím dostává spíše pozitivní. Její nadřízený, tedy biskup husitské církve, ostatně o jejím soukromí je dobře informován již zhruba deset let a rozhodl se ji podpořit.

Nyní si podle svých slov přeje jediné - spokojený život se svou partnerkou Andreou, ve kterém se nebude muset skrývat a bude svou radost moci prožívat otevřeně.

Související články