Ve věku, kdy jejich prarodiče mysleli na první vnoučata, se ony teprve pouští do těhotenských dobrodružství. Řeč je o ženách, které překonaly strach a rozhodly se počít potomka ve věku, kdy už je to dle lékařů riskantní.

Těhotenství u žen po čtyřicátém roce života je považováno za rizikové, zvláště pak pro prvorodičky. S vyšším věkem je nejen těžší početí, nese to i další možná rizika.

Z biologického hlediska je podle lékařů ideální věk pro početí kolem 23 let. Ženu od 35 let už gynekologové označují za starší rodičku. U starších prvorodiček totiž dochází častěji k samovolným potratům, a to až u 34 procent! Starší těhotné ženy musí navíc mnohdy bojovat s těhotenskou cukrovkou či vysokým tlakem, častý bývá i porod císařským řezem. Plodnost ženy se podle zkušeností lékařů začíná snižovat již před 35. rokem života. Ve 38 letech je šance na početí přibližně poloviční než ve 30 letech, ve 40 letech již jen třetinová a nad 43 let jde již jen o ojedinělé případy.

Přes daná čísla ale stále existují „zázraky“. Které z našich celebrit jsou toho důkazem?

I když existují jistá zdravotní rizika, slavné Češky dokazují, že stát se matkou není otázka věku, ale energie a fyzické kondice. Nedávno přivedla na svět syna například Vendula Pizingerová, které je 48 let. Ředitelka Kapky naděje porodila zdravého syna Josefa a už několik měsíců se raduje z mateřských povinností.

Ve věku 43 let přivedla na svět Veronika Žilková dceru Kordulu. O dva roky později herečka otěhotněla ještě jednou, tentokrát ale bohužel narození syna Melichara doprovázelo drama. Chlapec se narodil s brániční kýlou, ihned po porodu musel být operován. Syn Žilkové nakonec v pouhých sedmi měsících vážnému stavu podlehl.

Na roli matky dlouho čekala i Ilona Csáková. Zpěvačka měla prvního syna v 38 letech a v jejích 41 k němu přibyl ještě sourozenec. Csáková si ale i přes vyšší věk péči o chlapce užívá, a dokonce odsunula svou kariéru na vedlejší kolej, aby se dětem mohla naplno věnovat.

Jako veliká dobrodružka se ukázala být také vdova po Jiřím Menzelovi, Olga Menzelová. Té se podařilo v jejích 43 letech vloni otěhotnět s egyptologem Miroslavem Bártou, a aby nemanželského syna Alberta utajila, odjela rodit do ciziny. S novorozeným chlapcem pak cestovala bez dokladů zpět do České republiky.

Do klubu starších rodiček patří také Michaela Bakala (Maláčová). Prezidentka České Miss porodila svého čtvrtého potomka, když jí bylo 42 let.

I v Hollywoodu ale najdeme množství žen, které si na mateřství počkaly, nechybí mezi nimi Halle Berry (porodila ve 47 letech), Salma Hayek, která rodila rok po čtyřicítce, nebo Kelly Preston, která se stala matkou dokonce ve 48 letech.

Odborníci ale na vyšším věku přece jen nacházejí výhody, maminky jsou prý klidnější a mají pro své děti větší pochopení.