Ota Kovář přijel do Kamenice za svou ženou a dcerou po tom, co ho pustili z vězení. Do místní nemocnice nastoupil jako chirurg. Zanedlouho čelil obvinění za poskytnutí transplantace narkomanovi. Nějakou dobu tak nemohl vykonávat lékařskou činnost. Pomocnou ruku mu podal kamarád Petr Hanák, který ho přizval k sobě do týmu záchranářů.

Marika vs. Kateřina

V Ordinaci si prošel i náročnou milostnou situací. Doktor Kovář se zamiloval do sestřičky Kateřiny Vránové. Společně tvořili spokojený a zamilovaný pár. Jak už to tak bývá, člověk míní, život mění.

Sympatickému doktorovi vstoupila do cesty kolegyně Marika Lukáčová. Nová láska byla rázem na světě. Nějakou dobu se snažil pendlovat mezi dvěma ženami, nakonec musel ovšem udělat zásadní rozhodnutí. Jeho srdce získala Marika.

Osudová role

Ordinace v růžové zahradě byla od samotného začátku vysílání velmi oblíbená. Diváci na osudy svých hrdinů čekali několik let u televizních obrazovek TV Nova, nyní se přesunuli na Voyo. Popularita představitelů hlavních postav vyletěla raketově vzhůru.

„Byla to exploze! Děkuji tomu, že jsem si tu svoji popularitu stavěl pomalu. Nebyla to žádná nárazovka typu SuperStar, kdy jste za týden enormně slavný. Díky tomu mě to nepoložilo. Byl jsem zvyklý, že se o mně píše v novinách, nebo že mě někdo zastaví na ulici,“ prozradil Stránský v rozhovoru pro AHA!

Díky roli MUDr. Kováře ho zná drtivá většina diváků. I samotný herec si je toho dobře vědom. „Spousta lidí si taky neodpustí oslovení pane doktore, nebo pane primáři! Spojují mě s Otou Kovářem a nějak jim nedochází, že mám taky civilní jméno.“

Martin Stránský přiznává, že ne vždy je to pro něj příjemné. Někdy to zkrátka vypadá tak, že je herec jedné role. „Jsou chvíle, kdy toho člověk lituje, ale nedá se to takto brát. Spíš je zarážející, že když lidi nedokážou pochopit, že ta televize není dvojsečná a že se opravdu neznáme,“ podělil se o své dojmy z populární role pro magazín Vlasta.

Najdou se i tací, kteří po něm chtějí stanovit diagnózu. „Někteří ano, ale většinou to byl vtip od kamarádů. Řekl jsem jim, že to jsou zaražené prdy, ale navážno se mě nikdo neptá,“ dodal.

Mimo výrazné role v nekonečném seriálu zažívá i další profesní úspěchy. Například získal cenu za dabing titulní postavy kultovního seriálu Dr. House. Objevil se také ve filmech Lída Baarová, Amnestie a Špindl 2. V letech 1990-2010 byl ředitel jihlavského Horáckého divadla.

Dva seriály

Pozorní diváci si pamatují na to, že postava Oty Kováře na čas z Ordinace zmizela. MUDr. Ota Kovář se nějakou dobu objevoval v seriálu Doktoři z Počátků. Do vesnice Počátky přijel jako nástupce doktora Jana Panenky, který odešel do důchodu.

Do tohoto seriálu TV Nova se dostal poté, co nastal zásadní okamžik v seriálu Ordinace v růžové zahradě. Jeho dcera Míša, kterou měl s lékařkou z plastické chirurgie Monikou, byla sražena autem. Míša se ocitla na vozíku a s Monikou se odstěhovaly do Ameriky. Kvůli pocitu viny se rozhodl i on změnit prostředí. Kamenici vyměnil za Počátky.

Už když se děj Doktorů z Počátků blížil ke konci, bylo jasné, že se MUDr. Ota Kovář vrátí zpátky do Ordinace. Stránský se jako záchranář Kovář objevuje v nekonečném seriálu stále. V posledních letech například bojoval o srdce vedoucí záchranky Zity Drábové. Sympatická blondýnka dala ovšem přednost Petru Hanákovi.

Související články