Během slavnostního večera, který se konal v pražském Fóru Karlín, se Marta Kubišová objevila na pódiu, aby svému letitému kamarádovi Václavu Neckářovi předala cenu, která mu otevřela dveře do Síně slávy. Když ji ale redakce Kafe.cz poté kontaktovala, již po první větě bylo jasné, že s fenomenální zpěvačkou něco není v pořádku.

Její hlas zněl poněkud nakřáple a jakoby z dálky. Že ji opět zradilo zdraví, potvrdila Marta Kubišová hned vzápětí. “Je to tak, jsem nemocná. Nemůžu moc mluvit. Pokaždé, když jdu někam, kde je hodně lidí, tak to potom odstonám,” vysvětlila pro redakci Kafe.cz, jak to s ní momentálně vypadá.

Nevím, jak obstarám Vánoce

Podlomené zdraví trápí Martu Kubišovou již nějakou dobu. V jejím věku - je jí již přes osmdesát let - to ale nejspíš není nic překvapivého. Dostavují se potíže se zuby, závratě i další potíže. Kromě toho je zpěvačka velmi náchylná ke všem možným infekcím dýchacích cest. Ty jí často znemožní účastnit se plánovaných akcí, a tak je již umělkyně velmi opatrná, když se rozhoduje, kam vyrazí a které události raději oželí.

Slavíky však oželet nedokázala. S Václavem Neckářem jsou totiž nejlepší přátelé již od mládí. Ještě za minulého režimu spolu ještě s Helenou Vondráčkovou tvořili kapelu Golden Kids, která se těšila velké popularitě. Po sedmnácti měsících nicméně komunisté zakázali Kubišové zpívat, a tak jejich hudební skupina zanikla. Marta Kubišová si sice přála, aby její parťáci pokračovali i nadále, oni ale neměli to srdce jí to udělat.

Nyní jí nicméně nemoc rozhodně nepřišla vhod. S blížícími se vánočními svátky by zpěvačka potřebovala řadu věcí sehnat, zařídit a naplánovat, nicméně to v jejím stavu není nejmoudřejší. “Neměla bych moc courat po krámech, takže opravdu nevím, jak to letos s těmi Vánoci bude. Nejspíš to bude muset všechno zařídit dcera Kateřina,” dělá si Marta Kubišová starosti.

Jestli narazíš na podprsenku, zachovej klidu

Jedinou dceru Kateřinu má Marta Kubišová ze vztahu s režisérem Janem Moravcem, se kterým žila v manželství sedm let. Byla to těžká léta - její bývalý muž totiž nedokázal nechat na pokoji žádnou sukni a ani se tím netajil. Jak zpěvačka napsala ve svých pamětech, Moravec měl celou dobu jejich vztahu milenky. „Byl velmi vtipný a říkal mi třeba: Jestli v bytě někde narazíš na podprsenku, která není tvoje, zachovej klid, to jsme zkoušeli jen záběr,“ popsala Kubišová bizarní situaci.

S předchozím manželem, režisérem Janem Němcem, rovněž čekala dítě. O to ale bohužel přišla v 8. měsíci, což dnes přičítá především stresu. Psal se totiž zrovna rok 1970, kdy dostala za minulého režimu Marta Kubišová zákaz vystupovat.

Související články