Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Byl to trapas: Marta Kubišová zkritizovala své vystoupení z listopadu 1989

Marta Kubišová
Marta Kubišová
Zdroj: Profimedia

Málokdo by si dnes dokázal představit oslavy výročí Dne boje za svobodu a demokracii bez legendární písně Modlitba pro Martu zpěvačky Marty Kubišové. Sama zpěvačka i její píseň se staly symboly 17. listopadu 1989. Jak pěvecká ikona vzpomíná na památný den?

17. listopad 1989 se navždy zapsal do historie jako Den boje za svobodu a demokracii. Tehdy se na Národní třídě a Václavském náměstí sešly desetitisíce lidí, aby vyjádřily nespokojenost s tehdejším režimem. Vůli a především sílu bojovat jim toho dne dodávala i Marta Kubišová se svou písní Modlitba pro Martu. 

„Ono mi to utkvělo v paměti především proto, že jsem si říkala, jak se to strašně poslouchá. Je tam takových nedostatků. Dvacet let jsem hlas netrénovala, takže nevím, proč me tam Jirka Černý vystrčil a řekl, že by to chtělo malou modlitbičku. Po vystoupení jsem si sedla do křesílka v Melantrichu a říkala si, jaký to byl trapas. Ale mile mě překvapilo, jak na to lidé reagovali,” zavzpomínala zpěvačka na události onoho dne v rozhovoru pro Radiožurnál.

Marta Kubišová

Marta Kubišová zároveň uvedla, že jí bylo jasné hned 17. listopadu, že je vláda jedné strany u svého konce. „Vyzvedla jsem dceru ze školy a doběhly jsme průvod na Albertově, ale ten už šel proti nám. Pak jsme se ocitly v takové tlačenici, dcera několikrát zakopla o tašky, co tam měli lidé položené, takže jsem se raději snažila rychle dostat domů,” vysvětlovala zpěvačka, jak to 17. listopadu vypadalo.

„Brzy poté mi volala Olga Havlová a já zjistila, co se děje na Národní třídě a jak nepatřičně zachází s lidmi. Říkala jsem si, že se to nemělo stát. Bylo to datum, které měly země respektovat jako mezinárodní den studentstva a našemu režimu se podařilo do toho šlápnout jako slonovi do porcelánu,” pokračovala ještě.

Marta Kubišová

Kvůli svým politickým názorům měla zpěvačka v dobách socialismu dlouhé období zákaz vystupovat. A právě i to se díky pádu režimu změnilo, za což byla pochopitelně velmi ráda. Zároveň měla obavy z polistopadového vývoje. 

„Dokud žil Václav Havel, byla jsem klidná, že se nic moc nestane, i když se někdy strany hádaly a každý měl jiný recept na demokracii. Nevěděli jsme, jak by demokracie měla vypadat. Nikdo dlouho na západě nepobyl,” dodala zpěvačka na závěr. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky