Slabost pro Tahiti

Poprvé se Brando podíval na Tahiti v roce 1962 při natáčení filmu Vzpoura na Bounty. Do exotického ráje se zamiloval, podlehl kouzlu místních žen a s Taritiou Terripaiou se oženil. Po šestiletém vyjednávání, do kterého se musel zapojit i francouzský prezident, ostrov Tetiarou koupil za 200 tisíc dolarů a vybudoval tam malou vesničku pro své přátele z Hollywoodu. Mezi prvními návštěvníky byl Quincy Jones (87) a Rober De Niro (76). Později požádal tahitského starousedlíka, který byl do ekologie stejně zapálený jako slavný herec, aby mu pomohl vybudovat resort přesně podle jeho představ - ekologický a bez emisí uhlíku. Podařilo se, ale cena za noc se pohybuje v rozmezí 100 a 400 tisíc korun.

Ostrov lemuje atol a pod hladinou se skrývá bohatý život, smí se tam ubytovat maximálně osmdesát hostů a v sousedním bungalovu můžete potkat Leonarda DiCapria (45), Baracka Obamu (58) nebo Beyoncé (38). Elektrickou energii vyrábí pomocí solárních panelů a biopaliva z kokosového oleje, odpadní vody jsou přírodně čištěny a voda ze dna oceánu se využívá pro ochlazování a na provoz klimatizace.

Extrémem je sterilizační program, který zabraňuje komárům ve štípání, a drony roznášející po ostrově jed proti potkanům, kteří se tam dostanou z lodí s jídlem.

Rodina

Pocházel z nuzných poměrů, měl dvě starší sestry, otec pracoval ve firmě s pesticidy a matka byla příležitostnou herečkou. Oba rodiče holdovali alkoholu a svým dětem předhazovali, že nejsou předurčené k úspěchům. Brando se tím nenechal odradit a dokázal jít za svým snem stát se hercem. Dvě oscarové sošky za filmy V přístavu a Kmotr jsou toho důkazem.

Opovržení

Svou prvotinu ve filmu Muži z roku 1950, kde si zahrál ochrnutého válečného invalidu, bral vážně a strávil měsíc v nemocnici mezi postiženými veterány a dobrovolně jezdil na vozíčku. Čím víc jeho hvězda stoupala, tím méně se na role připravoval a byl nesnesitelně suverénní. Choval se jako dítě, dovoloval si na celý štáb, role se neučil a spoléhal se na svůj pověstný šarm. Milenky střídal jako ponožky a o počtu jeho dětí se spekuluje dodnes - číslo se pohybuje mezi 12 a 30. Podporoval demonstrace, byl proti trestu smrti a stavěl se za práva homosexuálů, etnických menšin a původních obyvatel. Když za něj druhou oscarovou sošku přebírala Indiánka, nikdo už se nedivil.

Později přijímal výhradně "cameo" role, kdy se filmem mihnul jen na pár minut a dostal štědře zaplaceno. Tím, že je herectví dětinskou prací a on se mu věnuje jen pro peníze, se netajil.

Zemřel v osmdesáti letech, ke konci života trpěl cukrovkou, ztrácel zrak, srdce mu chvílemi vypovídalo službu, téměř nechodil a dýchal jen s pomocí přístrojů. Za svůj život znechutil a urazil spoustu lidí, přesto se stal ikonou a vzorem. Ale Jack Nicholson (82), Al Pacino (79) nebo James Caan (80) stojí na jeho straně.