Režisérka Marie Poledňáková byla nesmírně oblíbená nejen mezi milovníky českých komedií, ale také herci, se kterými během své dlouhé kariéry spolupracovala. Není proto divu, že si snad nikdo z nich nenechal ujít příležitost dát královně českých komedií poslední sbohem. Společně s nimi do pražského strašnického krematoria dorazili také její blízcí a rodina.

Smutek a smích

Nad rakví režisérky promluvila herečka Eva Holubová, které se podařilo ostatní smuteční hosty dojmout, ale také rozesmát. Na konci své řeči se totiž podělila o jednu humornou historku z natáčení. „Mám tě ráda, nikdy na tebe nezapomenu a děkuju. Byla jsi pro mě žena plná překvapení, když jsem jako mladé děvče viděla tvé filmy, nikdy mě nenapadlo, že se hned třikrát objevím v tvých filmech,” pronesla mimo jiné herečka podle Blesku.

„Staly jsme se přítelkyněmi, i když jsme se někdy v něčem neshodly, ale to k přátelství patří. Víc už ti, Marie, neřeknu, víc až před spaním. Nezapomenu, jak jsi mi při natáčení půjčila podprsenku a lítala jsi tam jak na chmelu,” dodala ještě a smuteční síní se na chvíli rozezněl smích.

Dorazila i nejlepší kamarádka

Kromě svého syna Petra si byla Marie Poledňáková nesmírně blízka i s herečkou Zorou Ullou Keslerovou, se kterou ji pojilo několikaleté přátelství. Právě Zora seděla společně s Petrem u režisérky během jejích posledních momentů. A pochopitelně nevynechala ani pohřeb, na který dorazila z Itálie, kde už roky žije. „Spěchala jsem, chtěla jsem Marii na poslední cestě vyprovodit. Měla jsem ji moc ráda. Znaly jsme se šestnáct let – od šedesátin našeho kamaráda Vlastíka Harapese,” nechala se slyšet.

A právě i Vlastimil Harapes se z režisérkou velmi dobře znal. Na pohřbu se pak rozpovídal například o tom, jak se seznámili. „Přišla za mnou do Národního divadla, zda bych nebyl poradcem při natáčení role z baletního prostředí. Nakonec mi řekla, abych si to zahrál sám,” prozradil herec, který si zahrál baleťáka v komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Na pohřbu se objevili také například Nela Boudová, Jiří Bartoška, Eliška Balzerová anebo herec Pavel Nový. V závěru smutečního ceremoniálu všichni sledovali sestřih z komedií, které Marie Poledňáková natočila, a za bujarého potlesku se s režisérkou naposledy rozloučili.

Související články