Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Režisérkou být nechtěla: Marii Poledňákovou k povolání vyburcovala nespokojenost

Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
Zdroj: Profimedia
Marie Poledňáková

Věhlasná režisérka Marie Poledňáková, která stojí za snímky jako S tebou mě baví svět či Líbáš jako Bůh, před několika málo dny oslavila 80. narozeniny. Žádné velkolepé oslavy se však nedočkala a dost možná ani nedočká. Poté, co před pěti lety prodělala mrtvici, se stáhla do ústraní a na veřejnosti se vůbec neobjevuje. 

Její filmy zná každý a právem patří mezi nejúspěšnější české režiséry. Marie Poledňáková je jednou z největších legend českého filmu a během svého života dosáhla hned několika obrovských úspěchů. Jen těžko se proto věří tomu, že na začátku své kariéry o režisérské křeslo vlastně vůbec nestála. Zprvu totiž pracovala podle webu stars24.cz jako dramaturgyně a scenáristka pro tehdejší Československou televizi, postupem času si ale začala všímat některých nedostatků.

„Za deset let po boku režisérů jsem viděla, co ta profese obnáší: stres, napětí, úspěchy a pády… Věděla jsem ale, že určité scény – především s dětmi – nikdo nezrežíruje podle mých představ,” vysvětlovala kdysi Poledňáková, proč se nakonec rozhodla posadit přímo za kameru. 

Komedie, které zná každý

A právě na režisérské židli se naplno projevil její talent a Poledňáková natáčela jeden úspěšný snímek za druhým. Mezi ty vůbec divácky nejoblíbenější patří Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, S tebou mě baví svět anebo Líbáš jako Bůh z roku 2009. O tři roky později pak Poledňáková natočila ještě pokračování s názvem Líbáš jako ďábel. Od té doby se už ale za kameru neposadila. Přestože měla několik dalších pracovních plánů, v roce 2016 ji postihla mrtvice, která ji neuvěřitelným způsobem poznamenala. 

Pět let v ústraní

Poté, co byla režisérka propuštěna z nemocnice, se přemístila do svého malého domku v Nebušicích, kde se o ni stará její syn. Z domu podle všeho vůbec nevychází, a dokonce i její sousedi ji vídají jen výjimečně. „Od doby, co paní Poledňáková zkolabovala, jsme ji viděli jen párkrát. A poslední dva roky už vůbec ne,” nechala se pro Aha! slyšet jedna ze sousedek. 

Marie Poledňáková prodělala mozkovou příhodu v létě 2016. Po mrtvici částečně ochrnula, podstupuje rehabilitace, aby dopady příhody co nejvíce eliminovala. Jak se jí to ovšem daří, zůstává tajemstvím. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky