Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mariana Prachařová prošla zásadní změnou vzhledu a popsala kompletní postup

Mariana prošla doslova turbulentní proměnou
Mariana prošla doslova turbulentní proměnou
Zdroj: Profimedia.cz

Je mladá, single, ráda tráví čas s kamarádkami i přáteli. Letos na jaře se ale Mariana Prachařová (26) uzavřela do sebe a uvědomila si, že kromě péče o zevnějšek se musí věnovat i podstatnějším věcem.

Díky karanténě jsem se opravdu trochu změnila a přehodnotila spoustu věcí, prozradila v rozhovoru usměvavá blondýnka, která na vlastní kůži poznala, že důležitější, než dobře vypadat, je především se dobře cítit.

Vybavíte si, kdy jste začala řešit, jak vypadáte?

To si asi přesně nevybavuju, ale určitě jsem se o svůj vzhled začala zajímat už někdy na základce. Chtěla jsem se líbit klukům, začala jsem používat nějakou kosmetiku a podobně. Co se týká mé postavy, tou jsem se začala zabývat asi až letos.

Takže s líčením jste začala už na základní škole?

Určitě na základce. Pamatuju si, že jsem si pořídila svojí první řasenku a malovala si řasy jen málo, aby to nebylo poznat, takže to bylo vlastně úplně k ničemu. (smích) Pak se přidal make-up nebo korektor na pubertální pupínky. Já líčení začala vnímat dřív než ostatní holky, protože mě líčili na natáčení, takže jsem k tomu měla blíž a pronikla jsem do toho už v nějakých deseti letech. Sama jsem ale s malováním začala až později.

Byla vaším průvodcem ve světě kosmetiky maminka? Úřadovala jste jí ve skříních s oblečením nebo v šuplíku s kosmetikou?

Díky mamce jsem začala nosit výraznější rtěnky, protože jsem to vídala u ní. Od začátku jsem si od ní hodně věcí půjčovala. Teď se to obrátilo a půjčuju nebo dávám kosmetiku já mamce, tak jí to aspoň můžu po letech oplatit. Totéž se týká i oblečení. Teď už chodí ke mně do skříně ona, ale já ještě pořád chodím občas i k ní. (smích)

Dostala jste od maminky nějakou dobrou kosmetickou radu?

Mamka nikdy na kosmetiku moc nebyla. Jak říká, kvalitnější kosmetiku začala používat vlastně až díky mně a tomu, že jí různě obdarovávám a dědí po mně dražší krémy. Ona mě ale přivedla k tomu, abych začala chodit na kosmetiku a sehnala mi dokonce kontakt na Aťku Gavendovou z Top Beauty Studia. Ta mi pomocí kosmetiky Dermalogica vyléčila pleť, kterou jsem měla po vysazení antikoncepce zanícenou. Za to jsem mamce vděčná.

S maminkou Danou Batulkovou a bratrem Jakubem, má Mariana krásný vztah S maminkou Danou Batulkovou a bratrem Jakubem, má Mariana krásný vztah Zdroj: Profimedia.cz

Jste velmi aktivní na sociálních sítích. Nejde si nevšimnout, že propagujete řadu produktů. Je pro vás zásadní, mít s nimi vlastní zkušenost? Používáte je třeba měsíc či víc před tím, než je doporučíte dál?

Určitě, snažím se spolupracovat se značkami, které mám sama prověřené a které používám. Jinak to pak podle mě nemá smysl. Chci doporučovat něco, za čím si stojím a co vím, že nebudou pro lidi vyhozené peníze. Samozřejmě se může stát, že i tak to někomu nemusí vyhovovat, jelikož máme každý vlastní preference a jsme v mnoha věcech odlišní, ale věřím, že to, co propaguju, dobré je. Nebo aspoň pro mě ano.

Staráte se kromě pleti důkladně i o zbytek těla? Rozmazlujete se?

V poslední době jsem začala po letech používat peeling nebo scrub na tělo, mazat se pravidelně krémem, hydratovat pokožku a v létě mi to připadá důležitější než kdy jindy. Baví mě, že je to na těle potom znát. Vždycky jsem byla spíš lajdák a starala se jen o pleť, ale teď mě baví dopřát tu péči opravdu celému tělu. Čas od času si udělám i zábal na ruce nebo nohy.

Baví vás sama sebe opečovávat, nebo se k tomu musíte spíš nutit?

Jak kdy. Dřív jsem na to spíš kašlala, ale teď se snažím o sebe opravdu víc starat a nemusím se do toho často ani nutit. Ale uznávám, že občas jsem líná. (smích) Pleť si ale čistím poctivě opravdu každý den, to je základ.

Umíte se nechat rozmazlovat? Docházíte na masáže, kosmetiku, či manikúru a pedikúru?

Na kosmetiku a manikúru i pedikúru chodím pravidelně, to mám spojené s relaxací, odpočinkem a časem pro sebe. Masáže jsou ale taky výborná věc, jen je trochu zanedbávám. Vždycky když jdu z masáže, tak se cítím skvěle, ale nejsem pak schopná se znovu objednat a jít. To jste mi tedy připomněla, že bych to zas mohla udělat. Nedávno jsem v lázních, kde jsme s mamkou byly, absolvovala thajskou masáž plosek nohou a byla to paráda.

Během jara jste hodně zhubla. Jak se vám to podařilo?

Začala jsem cvičit, což jsem předtím moc nedělala nebo jen nárazově, kdy jsem si řekla, že bych do toho fitka měla už zajít. Většinou mi to ale vydrželo jen pár týdnů a pak jsem byla zase spíš typický povaleč. Našla jsem si ve cvičení radost a vytvarovala si tělo (asi poprvé za svůj život) a cítím se díky tomu teď mnohem líp, což mi hodně lidí z okolí říká, že je na mně znát a já z toho mám radost.

Další věcí byla změna stravy, protože tam to zašlo bohužel i dál, než jsem chtěla. I to ale beru jako dobrou zkušenost a něco, co tak prostě asi mělo být. Díky tomu jsem teď objevila úplně jiný pohled na potraviny a na to, co do sebe „dávám“. Našla jsem Markétu Gajdošovou, což je certifikovaná výživová poradkyně, objevila jsem inspirativní ženy a lidi na Instagramu, který mě baví tím, jak k jídlu a k celkovému složení „zdravého talíře“ přistupují, a začala vnímat, čím své tělo sytím. Konečně jsem začala dodržovat pitný režim – dřív jsem byla schopná vypít řadu kafí za den, a třeba jen dvě sklenice vody. Zkrátka teď chci svému tělu dávat to nejlepší, co můžu, a odvděčit se mu aspoň trochu za to, co všechno pro mě dělá.

Cvičení i zdravější strava nejsou zpočátku radostí. Člověk spíš musí překonat určitý „odpor“, než se to zlomí. Měla jste to tak i vy?

Já začala krabičkovou dietou, a to pro mě bylo zpočátku tedy hodně těžké. Jsem milovník jídla a velkých porcí a najednou jsem si musela vystačit s tím, co jsem na celý den dostala. Jelikož krabičky byly ale výborné, začalo mě to bavit a ani mi to pak už nevadilo. Po dvou měsících jsem se ale opravdu upřímně těšila na to, že si budu vařit sama a to, na co mám zrovna chuť. I cvičení přišlo tak nějak přirozeně a začalo mě bavit. Teď už se do něj nemusím ani nutit, což je zvláštní, ale je to pravda. (smích) Podle mě je to tedy taky tím, že cvičím doma a nemusím se trmácet někam do fitka, to mi totiž vždycky vadilo. Objevila jsem, že se dá cvičit doma, že jsem schopná se k tomu dokopat a že je to vlastně fajn.

Uvědomujete si zároveň, že vás sleduje řada dívek i slečen, pro které můžete být vzorem? Máte od nich například zpětnou vazbu, že jste je nakopla, pomohla jim se rozhoupat a ony začaly také něco dělat, o něčem přemýšlet?

Mám radost, že to, co dělám, má smysl a že to lidi baví a má to hlavu a patu. To je přesně to, o co se snažím. Nechci mít profil jen plný svých fotek, které lidem nic neříkají a nic jim nedají. Uvědomuji si, že mě sledují holky, dívky, ženy, které mají podobné problémy. I proto mě baví třeba náš podcast s Helenou Navrátilovou Sarkastický kafe, kde otvíráme témata, na která máme pak skvělé ohlasy, protože se v nich spousta holek najde. Zpětná vazba na naše díly je neuvěřitelná a moc si jí vážíme. Mluvíme tam otevřeně a spousta holek tak zjistí, že v tom nejsou samy, že i my máme problémy, řešíme životní trable, ať už s muži nebo s psychikou. I proto jsem se rozhodla otevřít a natočila samostatný díl podcastu o mém problému s jídlem. Napsalo mi hodně holek i kluků, že za to moc děkují. Že jsou rádi, že v tom nejsou sami, a že jsem tohle téma otevřela.

Smutné na tom je, kolik příběhů ohledně jídla, přehnaného cvičení a počítání kalorií mi do zpráv přistálo. Myslím, že si člověk neuvědomuje, jak velký problém dnešní doby to je, dokud nečte stovky zpráv od lidí, co se s tím potýkají. I proto se snažím být ohledně tohoto tématu dost opatrná a nepředávat něco, co někomu může třeba i ublížit. Mám ale radost, že ačkoli tyhle problémy v nás většinou ve velké míře vzbuzují právě sociální sítě, kde vidíme dokonalé lidi s dokonalými postavami, je to i místo, kde se člověk může svěřit a kde narazí už teď na spoustu inspirativních profilů, které otevírají téma sebelásky a lásky k našemu tělu obecně a ukazují pravou tvář. Tím myslím, jak se lidi umějí postavit a zapózovat, aby vypadali hubenější, jak se zeštíhlují pomocí různých aplikací a podobně. Zkrátka mě baví, že už se tam objevuje i to, že nějaké kilo navíc je v pohodě a je to normální.

Zhubla jste a vypadáte lépe. Hraje to nějakou roli v tom, že se i cítíte lépe? Ale nerada bych, aby to vyznělo, že když má člověk pět kilo navíc, že by se neměl cítit dobře.

Já si právě čím dál víc uvědomuju, že to není o těch kilech navíc nebo o čísle na váze, ale o tom, jak se člověk cítí a co vyzařuje. Upřímně můžu říct, že jsem sice zhubla a cítím se teď líp, ale nejsem úplně šťastná ani spokojená. Mám dny, kdy ano, ale spíš převládají ty horší. To, že jsem docílila nějaké postavy a čísla na váze, totiž neznamená nic, když sama sebe nebudu respektovat a mít ráda. Holky, které mají kila navíc, ale jsou s nimi v pohodě, jsou pro mě krásnější a přitažlivější než třeba vychrtlý uzlíček nervů, který má sice krásnou postavu, ale vyzařuje špatnou energii a není sám se sebou spokojený. Nemám ráda selfie klišé, ale je to hodně o tom. Je to o tom, jak se cítíte a jak působíte na okolí. A pro mě je nejhezčí holka prostě taková, která se má ráda. Může mít kila navíc a ničemu to nevadí. Je pro mě těžké to umět vyjádřit, ale doufám, že jsem tu myšlenku nějak vystihla. (smích)

Je mladá, single, ráda tráví čas s kamarádkami i přáteli Je mladá, single, ráda tráví čas s kamarádkami i přáteli Zdroj: Profimedia.cz

V průběhu roku měníte vizáž – co se týče účesu. Jak často míváte chuť měnit barvu? Jsou to vaše nápady, nebo vás k tomu ponoukne kadeřník?

Už několik let spolupracuju s Hair studiem Honzy Kořínka. Stali se z nás za tu dobu hodně blízcí přátelé a já jim svoje vlasy svěřuju s plnou důvěrou, a změnám se u nich tedy nebráním. Mám změny ráda a tak nějak je beru vždycky jako určitou část nějaké životní etapy. Moje divoká party etapa byla trochu odrazem i změny na hnědou barvu. Jak vidíte, tak jsem už ale zpátky na blond, což značí, že jsem tuhle etapu tak nějak ukončila. (smích) Stejné to mám s tetováním. Baví mě, že cokoli si s vlasy vymyslím nebo cokoli si vymyslí Honza, tak to společně probereme a vyjdeme si vstříc. Je to hrozně fajn a je to zábavné.

I když experimentujete, určitě je nějaká délka a barva vlasů, ve které se cítíte nejlépe.

Já se nejlíp cítím ve svojí blond barvě, to jsem prostě já a jinak to nebude. To samé se týká oblečení. Vždycky budu sportovnější typ a radši si nazuju tenisky než podpatky, na tom se nic nezmění stejně jako na tom, že budu ráda nosit výraznější rtěnky a pít hodně kafe.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky