Marek Eben se narodil do rodiny známého českého hudebního skladatele, Petr Eben je dokonce držitelem francouzského státního vyznamenání Rytíř umění a písemnictví. Markova maminka Šárka Ebenová, rozená Hurníková, je sestra českého skladatele Ilji Hurníka. A byl to právě Ilja Hurník, který Markovy rodiče svedl dohromady. Maminka Šárka studovala filozofii a angličtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1953 se Petr Eben se Šárkou Hurníkovou vzali. V roce 1954 se manželům Ebenovým narodil první syn Kryštof, 18. prosince 1957 se narodil druhý syn Marek a v roce 1965 David.

Seriálové prvenství

První filmovou rolí Marka Ebena byla postava Válečka v historicky prvním českém dětském televizním seriálu Kamarádi. Seriál byl natočen v roce 1969 a Markovi bylo tehdy dvanáct let. Seriál zachycující současné děti a jejich starosti, okamžitě vzbudil u diváků velký ohlas. Marek byl v roli Válečka nezapomenutelný a tak pro velký úspěch vzniklo ještě sedmidílné pokračování. Marek dodnes s úsměvěm vzpomíná, jak jej museli pro roli oplácaného chlapečka vycpávat a téměř po celou dobu natáčení chodil v tlustém svetru.

Po úspěšných Kamarádech si zahrál v roce 1977 společně s Danou Medřickou a Jiřím Sovákem v televizní pohádce O líném Honzovi.

Těžce zkoušené manželství

Se svou ženou Markétou Fišerovou se seznámil v Divadle Jaroslava Průchy v Kladně. Byla to láska jako trám a v roce 1982 byla svatba. S Markétou tvoří idylický manželský pár již osmatřicet let. V součastnosti bydlí kvůli Markétině upoutání na invalidní vozík každý jinde. Marek zůstává během týdne kvůli pracovnímu vytížení v Praze, Markéta má blízko Karlových Varů dům uzpůsobený jejím potřebám.

Manželé společně natočili spoustu písniček pro děti, zahráli si také v romantickém televizním filmu Tvář za oknem. Markéta je na invalidním vozíku upoutána po těžké nemoci od roku 1986, naštěstí měla ve svém muži vždy oporu a společně přečkali všechny těžké životní okamžiky a dodnes tvoří zřejmě nejharmoničtější manželský pár českého šoubyznysu.

Divadlo versus hudba

Od roku 1983 až do roku 2002 byl Eben členem pražského Divadla Ypsilon. Zahrál si zde v několika inscenacích např. Divadlo za časů Nerona a Seneky, Sebevrah nebo Mozart v Praze. K inscenacím Vosková figura a Amerika složil i hudbu, tu však komponoval i pro jiná divadla.

Kromě divadla slavil a slaví úspěchy také jako písničkář. Na konci sedmdesátých let založil společně se svými bratry Kryštofem a Davidem hudební skupinu s názvem Bratři Ebenové. Žánrově se skupina pohybuje na pomezí folku, rocku a jazzu. Na četnost vydávání alb kapela nikdy moc nespěchala, o to spíš se čekání vyplatilo. První album Malé písně do tmy vydali v roce 1984. O jedenáct let později album Tichá domácnost a v roce 2002 album Já na tom dělám. V roce 2014 vydali nové album Čas holin a zároveň oslavili 30 let od vydání svého prvního alba.

Pan moderátor

Marek Eben není jen seriálovým a divadelním hercem a folkařem. Jeho nejvýraznější profesní stránkou je moderování. Na televizních obrazovkách ho můžeme při moderování vídat už od roku 1991. Moderoval soutěžní hru o české historii O poklad Anežky České, má svou talk show Na Plovárně a od roku 2006 nás společně s Terezou Kostkovou provází taneční show StarDance …když hvězdy tančí.

Eben je také ikonou Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, nejen pro Festivalové vteřiny vysílané v České televizi jako televizní zpravodajství z průběhu festivalu, ale také pro mistrné moderování nejdůležitějších festivalových akcí. Svůj moderátorský projev zakládá na všeobecných znalostech, širokém kulturním přehledu a jazykové vynalézavosti.