Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Eben prezidentem. Fanfáry už jsem si vyzkoušel, říká moderátor

Marek Eben
Marek Eben
Zdroj: profimedia
Marek Eben

Marek Eben je oblíbeným moderátorem. Lidé mají rádi jeho bezprostřední a milý humor. Mají ho dokonce tak rádi, že by chtěli, aby byl prezident. Mezi návrhy na hlavu státu padá jeho jméno často. Jak se k tomu staví on sám?

„Samozřejmě, že to potěší, když o vás v tomto kontextu někdo uvažuje. Je to milé a samozřejmě zavazující. Není nic horšího, než když lidi zklamete. Když do vás vloží naděje nebo ideály, a vy to zvoráte,“ obává se Eben.

„Ovšem moje ambice na tomto poli jsou nulové, protože to je pro někoho, koho bude těšit, když půjde Vladislavským sálem a budou znít fanfáry. Na to já jsem z divadla vcelku zvyklý, pár takových her jsme hráli, tak jsem si to vyzkoušel,“ svěřil se moderátor webu iSport.cz.

Marek Eben prezidentem být nechce

„Ale daň, kterou za to zaplatíte, je obrovská. Pokud to máte dělat dobře, tak to musíte brát jako službu. Jinak to nejde. Chcete-li takový úřad zastávat poctivě, musíte zapomenout na svůj život a ten život dát jako dar národu s tím, že odměnou vám bude nevděk,“ rozpovídá se.

Tvrdí, že za první týden by měl více nepřátel, než přátel, které si udělal za celý život. Výhody by to pro něj mělo minimální. Tyhle ambice prý on sám rozhodně nemá. Bál by se, že ztratí všechno, na čem mu záleží, a to by nechtěl.

Raději to přenechá jiným

„Vidím svoji životní úlohu někde jinde. Je daleko důležitější, abych obstál ve vlastní rodině, abych se dostal k ošetřovatelským povinnostem. A myslím si, že mohu být lidem prospěšný v šoubyznysu. Tam mohu podstrčit myšlenky nebo názory, které se tam tak často nevidí,“ říká Eben.

Sám Eben si neumí představit, jak by se v roli prezidenta choval. Dle něho to není funkce, do které by někdo někoho mohl nutit. Podstatné je znát míru zodpovědnosti a necpat se nikam, kde to zákonitě nemůžu zvládnout. Alespoň toho názoru Eben je.

StarDance

„K tomu musíte mít také nějakou profesní výbavu. Ta věc vás musí zajímat, musíte to dělat s nadšením, s chutí. Když se podíváte na celou tu politickou sféru, jakými lidmi je obsazena a s kým byste musel komunikovat, tak to nic pěkného nenabízí,“ konstatuje Eben.

„Každý příští prezident, který přijde, to bude mít těžké. Celá oblast politiky zvlčila a nikomu kvalitnímu se tam nechce. A to je velké neštěstí, protože pak se otevřou dveře pro ty nekvalitní, a ti rádi obsadí takové funkce,“ předpovídá.

Podle Ebena ale můžeme být rádi, že žijeme zrovna v České republice. „Tady není totalita, tady jsme svobodná země. Pořád se můžeme svobodně vyjadřovat, svobodně se shromažďovat, celkem svobodně tvořit,“ raduje se populární moderátor StarDance.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky