Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Eben tráví čas v karanténě se svou ženou a připravuje nový projekt

Marek Eben
Marek Eben
Zdroj: Profimedia

V karanténě má hodně času, a tak se nemůže vymlouvat. Marek Eben zkrátka pořád pracuje. Důkazem toho je i jeho nová knížka Myšlenky za volantem, která je plná humorných fejetonů. Na dráhu spisovatele se ale natrvalo moderátor dát nechce. Stále je raději za mikrofonem, než za psacím stolem.

V pravý čas Eben knížku zrovna nevydal. „Knížka byla vydána na den přesně, kdy zavřela všechna knihkupectví,“ smál se Eben s tím, že z něho dobrý marketér asi nebude. Kniha Myšlenky za volantem je plná fejetonů. O čem vlastně pojednávají?

„Když to začne čtenář číst, tak si bude myslet, že je to jenom o autech. Pak jsem si řekl, že je mi to trošku malé. Ve zbytku knížky jsou věci, které se automobilismu týkají méně a týkají se právě věcí, které vás napadnou, když v tom autě jedete,“ vysvětluje oblíbený moderátor pro Český rozhlas.

Marek Eben a Renée Zellweger Marek Eben a Renée Zellweger Zdroj: Profimedia

Netají se tím, že na knížce pracoval opravdu dlouhou dobu. „Vznikalo to zhruba šest let. Každý měsíc jsem musel udělat jeden. Většinu sloupků jsem psal den před odevzdáním nebo dva dny po. Ono to není jen tak. Ne vždycky vás za měsíc něco napadne,“ tvrdí Eben, který následně objasňuje, proč zvolil kroužkový blok místo klasické vazby.

„Já jsem se zoufale snažil, aby to nevypadalo jako literatura. Ten kroužkový blok se mi líbil proto, že když toho čtenáře bude něco prudit, tak to prostě vezme a vytrhne,“ vtipkoval.

Nároky na čtenáře veliké nemá. „Mně by úplně stačilo, kdyby se u toho čtenáři trochu pobavili. Ta doba, kterou teď žijeme, je fakt docela náročná,“ řekl Eben. Knížka je zkrátka pro lidi, co se chtějí zasmát a zapomenout na problémy kolem nás.

Dle něho to může číst každý. „Je to pro muže i ženy, jedna známá mi řekla, že to četlo i její devítileté dítě,“ raduje se. „Délka je tak akorát a můžete to číst z jakékoli stránky. Nemá to žádný kontinuální děj. Něco se váže k Vánocům, něco k Velikonocům,“ láká případné kupce.

Kromě psaní se věnuje hlavně moderování. Není snad nikdo, kdo by neznal jeho talkshow Na plovárně. „My jsme těch Plováren udělali téměř 800. Já moc rád vzpomínám na lidi, kteří tu nejsou jako pan režisér Ivan Passer,“ vypráví Eben.

Marek Eben Markéta Fišerová Marek Eben Markéta Fišerová Zdroj: profimedia

„Druhý případ byl Quincy Jones. Je podstatnou součástí úspěchu Michaela Jacksona. Ten se stále těší dobrému zdraví,“ zmiňuje další rozhovor, na který nikdy nezapomene. Moderovat akce, ale ani natáčet svůj pořad, teď nemůže.

Koronavirus mu to nedovolí. „Moc se snažím nikam nechodit a držet se doma, jelikož moje žena a maminka patří do té rizikové skupiny. Výhoda téhle profese je, že můžete pracovat, i když máte jen papír a tužku,“ zakončuje své povídání Marek Eben, který je v karanténě. Ne však v té povinné. Dává zkrátka jen pozor, aby neohrozil své blízké.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky