Komedie režiséra Oldřicha Lipského je oblíbená u diváků i po více než čtyřiceti letech od svého vzniku. Hlášky z oblíbeného filmu jsou zkrátka nezapomenutelné. Mezi ty nejvíce kultovní patří „Hliník se odstěhoval do Humpolce.“

Dusno na place

Už v té době byl mezi Jiřím Sovákem a jeho synem Jiřím Schmitzerem problém. Ani společné natáčení filmu je nesblížilo. Za jejich špatnými vztahy stála tragická událost, kterou zavinil právě Jiří Schmitzer. V roce 1976 usedl pod vlivem alkoholu za volant a nešťastnou náhodou srazil chodce, který vážným zraněním podlehl. Zásadový Sovák nechtěl svému synovi odpustit.

Oplétačky kvůli natáčení měla i Iva Janžurová. Ta vzala roli paní Týfové tak trochu tajně. Její partner Stanislav Remunda měl tehdy pocit, že Iva hraje stále jen v bláznivých komediích. Právě inkognitu natáčení byl uzpůsoben i vzhled Janžurové ve filmu. Její partner ji v kině kvůli paruce, kterou ve snímku nosila, nepoznal. Vše prasklo až ve chvíli, kdy byly na plátně závěrečné titulky se jmény herců.

Jednou ze zajímavostí je i fakt, že Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká si zahráli v oblíbené komedii pár. Tehdy se jako zamilovaná dvojice setkali na place poprvé. Utekl nějaký čas a o několik desítek let později se opět ukázali společně před kamerou jako pár. V roce 2019 ztvárnili manželé v seriálu Most!

Neuvěřitelný úspěch

Celý film vznikal na motivy skutečných událostí. Autoři filmu Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák zužitkovali příhody, které zažili jako pedagogové. Film se stal v roce 1976 nejnavštěvovanějším domácím snímkem v kinech.

Zajímavé bylo i celé natáčení Marečku, podejte mi pero. Například scény ve fabrice se natáčely v Roudnických strojírnách a slévárnách.

Večerní škola zase sídlila v budově Obchodní akademie v pražské Dušní ulici. Film se tam natáčel během letních prázdnin. Herci se tam scházeli vždy už po osmé hodině ráno.

Jen Josef Kemr přicházel vždy o půl hodiny později. Důvod byl prostý. Chodil na ranní mši do kostela.

Osudným byl film i pro talentovaného herce Tomáše Holého. Ten během svého krátkého života natočil celou řadu úspěšných filmů. Málokdo ale ví, že jeho úplně prvním filmem byl právě snímek Marečku, podejte mi pero, kde si zahrál školáka Matulu.

Jedna z kultovních hlášek se skoro dostala i před soud. Sousloví “metelesku blesku” použilo ve své kampani hnutí Hlavu vzhůru.

Své voliče se snažili nalákat sloganem “Metelesku blesku, pojďme pomoct Česku!”. To se ovšem nelíbilo autorovi scénáře Zdeňku Svěrákovi. Žalobu na hnutí nakonec na radu advokáta nepodal.

Zdroje: ČSFD, Lidovky

Související články