Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Marcello Mastroianni: Měl dítě s milenkou, přesto svou životní lásku neopustil

Zdroj: Profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Marcello Mastroianni byl znám svým výmluvným pohledem. Ve filmech vystřídal všechny hvězdy jako Brigitte Bardot, Romy Schneider nebo Catherine Deneuve. Nerozvedl se, ale věrnost mu byla cizí.

Jasná volba

Marcello Mastroianni se narodil roku 1924 v italském městečku Fontana Liri, dětství tam ale neprožil. Otec byl truhlář, za prací často cestoval a jeho rodina s ním. Po několika stěhováních se nadobro usadili v Římě. Tamní čilý společenský život byl Marcellovi blízký a v mládí si užíval všech biografů, varietních divadel, kabaretů, hospod i nevěstinců. Už jako malý kluk snil o herectví, ale nikdy se neodhodlal ho studovat a nazýval ho výhradně komedianstvím, jehož zárodek má v sobě každý Ital.

Oklikou

K divadlu i filmu měl velmi blízko díky přátelství s režisérem Vittoriem de Sikou, který ho později obsazoval do svých nejúspěšnějších filmů. I tak si musel na velké a charakterní role počkat několik let. Po studiu na průmyslové škole se zapsal na ekonomickou fakultu. Jedině tak mohl proniknout do Univerzitního divadelního klubu a dát o sobě vědět. Zvolený obor ho nebavil, nedostudoval, ale zčásti nabyté znalosti za svůj život několikrát zúročil. Během druhé světové války byl zatčen nacisty a převezen do pracovního tábora. Jako zázrakem se mu podařilo utéct, ale zalekl se dalšího odvodu a přesunul se do Benátek, kde se skrýval a živil se prodáváním obrazů. Po návratu musel na divadlo zapomenout, bylo třeba finanční injekce a nastoupil jako účetní k filmové distribuční společnosti. V kanceláři s ním ale šili všichni čerti a alespoň po večerech chodil hrát a bral bezejmenné role, které do druhého dne upadly v zapomnění. Marcello tak ale posiloval vůli jít za svým snem.

Černý puntík

Zlom v jeho kariéře přišel roku 1947, kdy získal roli v Bídnících. Od té doby už nemusel obcházet producenty s prosbami a fotografiemi, sami ho oslovovali a prali se o něj. Hrál charizmatické, slušné, poctivé a seriózní muže. Třináckrát si zahrál se Sophií Loren, neunikla mu ani Gina Lollobrigida, Monica Vitti, Romy Schneider, Ornella Mutti nebo Brigitte Bardot. Ve skutečnosti měl za sebou ale jeden velký vroubek.

I když se oženil jen jednou a po boku Flory Carabello, se kterou měl dceru Barbaru, prožil celý život, nebyla jeho jedinou osudovou láskou. Životem zlomená Catherine Deneuve dostala roli ve stejném filmu a už při čtené zkoušce k němu zahořela láskou. Románek trval čtyři roky, byl veřejný a manželka bez reptání přihlížela. Vztah Marcello ukončil ve chvíli, kdy Catherine porodila. Herec se nerozvedl ani svou Floru neopustil. Přijel se na dítě podívat do porodnice, podepsal dokumenty potvrzující otcovství a zavázal se k placení alimentů. A pro jistotu se na čas vypařil a utekl do New Yorku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky