Stodolovi byli za sedmnáct násilných trestných činů oba dva odsouzeni na doživotí. „Byla to náhoda, že je dopadli. Mohli vraždit dlouho dál a nikdo by si toho nevšiml,“ říká Petr Hátle, režisér a scenárista filmu. „Senioři žijí osaměle a sebevražednost je u nich hodně vysoká, i když se o tom nemluví. Kdyby zavraždili jako první třeba pracující ženu z města, asi by se na to přišlo dřív,“ mluví režisér o situaci, která tehdy v Česku panovala.

Strategie manželů Stodolových byla až neuvěřitelně prostá. Vybírali si a zaměřovali se na opuštěné seniory, kteří žili sami a nikdo se o ně moc nezajímal. Vrazi navíc vždy trestný čin nafingovali tak, aby vypadal jako nešťastná náhoda, případně sebevražda. Tím, že oběti většinou delší či kratší dobu znali, to pro ně nebylo nikterak těžké.

Do karet jim hrála i pochybení policistů a různá zanedbání běžných vyšetření při kriminálních činech. Ačkoliv je film s porovnáním se skutečností vcelku věrnou kopií, Hátle o něm mluví jako o fikci. Pracuje sice s pravdivým příběhem o vraždícím manželském páru, nicméně detaily jsou ve filmu smyšlené.

Znásilnění, rozvody a vyhazov z práce

Oproti skutečným manželům Stodolovým je film "okleštěn" o jejich život před tím, než začali vraždit. Dana Bábiková, jak zní Stodolové dívčí jméno, se narodila na Slovensku a už v patnácti letech se provdala. O rok později se jí dokonce narodila dcera. Podle webu blesk.cz mají Stodolovi dokonce od Daniny jediné dcery dnes vnuka Davida. Babička, která si odpykává trest v opavské věznici a po odsouzení se nechala s Jaroslavem rozvést a změnit si jméno na Zeislová, prý nosí fotografii vnuka stále u sebe.

Když se vrátíme k Danině životu před tím než potakala Jaroslava, nebude to zrovna veselé vyprávění. Její manželství nevydrželo a se svou matkou a dvěma sestrami zamířila do Česka. Zde potkala svého druhého muže, se kterým odjela do Kanady, kde se živila jako tanečnice a prostitutka. V roce 1997 ji údajně při návratu z práce znásilnili, z čehož má prý dle svých slov trauma na zbytek života. Ani druhé manželství nevydrželo, skončilo rozvodem a Dana se vrátila za matkou do Čech.

Jaroslav také neměl zrovna ukázkové dětství, ačkoliv maminka byla na všechny své děti hodná (Jaroslav má tři bratry a sestru), otec byl alkoholik a pro ránu nešel daleko. I přes kruté zacházení doma, byl prý Jaroslav klidný člověk, agresivně se choval jen, když se napil. Nicméně násilnická povaha po otci se projevila, když poprvé okradl hostinského v Kácově, kde pracoval.

Dana a Jaroslav se seznámili na vesnické zábavě, rok před revolucí. Začali spolu žít i pracovat. Nicméně ani jeden v práci dlouho nevydrželi a začaly jim docházet peníze. Pár tedy musel vymyslet, jak k nějakým financím přijít. A Dana přišla s nápadem, že by mohli začít okrádat staré seniory. Jenže plán se trochu vymkl z rukou.

Chladnokrevní vrazi

„Dostali se pak už do takového podivného světa, kde platila trochu jiná pravidla. Hlavně Dana se projevovala dost chladně, myslím, že je to potom i dost bavilo – může to být takové dobrodružství, člověk má moc nad druhým. A může být těžké s tím přestat. Představuju si, že pokud jednou někoho zabijete, překročíte nějaký limit a když jste nějak psychopaticky nastaveni, může to být osvobozující. Můžete se cítit jako desperát. Možná to tak skutečně bylo, ale možná ne, to nevíme,“ polemizuje jeden z tvůrců filmu. 

Moc nad policií je ostatně ve filmu demonstrována jasně. Dana Stodolová ve skvělém podání herečky Lucie Žáčkové, si se zástupci zákona povídá, jako by se nechumelilo. Ochotně a dojemně vypráví o tom, jak zavražděného znala a nestydí se ani proaktivně vyjadřovat soustrast pozůstalým.

Excelentní herecké výkony Hájka a Žáčkové

V excelentním hereckém výkonu za ní nezůstává ani kolega Jan Hájek, který se role Jaroslava Stodoly zhostil opravdu se ctí. Ačkoliv dle jeho vlastních slov, která pronesl na tiskové konferenci k projekci filmu v kině Atlas, je zajímavé si povšimnout, že Jaroslav neměl nikterak dlouhé ani složité dialogy. Většinou se jeho mluvený projev skládal jen z “Hm...”, “Ano.” a podobných dalších jednoduchých větných spojení. Možná o to těžší měl právě svůj charakter zahrát, protože co se týká mluvení, moc příležitosti k tomu neměl.

Oba dva herci ale v připravovaném snímku dokážou divákovi svou chladnou a bezcitnou povahou – v případě Dany Stodolové a až psychopaticky oddanou věrností a posedlostí k druhé osobě - v případě Jaroslava Stodoly, naježit chlupy.

Ačkoliv měli tvůrci možnost se přímo se Stodolovými v rámci rešerší k filmu potkat, neučinili tak. Samotní herci pak na tiskové konferenci doplnili, že ani oni neměli tu potřebu se s vrahy setkat. Nicméně Lucie Žáčková dodala, že i když se ve filmu věnuje pozornost manželům Stodolovým jako páru, tak zajímavá je i historie samotné Dany, než se za Jaroslava provdala a vůbec ho potkala. Jestli se zfilmování dočká i její samotná osoba, to už je otázkou pro filmaře.

Film Manželé Stodolovi uvidíte v kinech od 29. února.

Zdroje: ceskatelevize.cz, cool.iprima.cz, blesk.cz

Související články