Ruce bohužel dokážou prozradit skutečný věk dámy. A zatímco na obličej si většina z nás před spaním nanese alespoň nejmenovaný krém v modré plechovce, manikúře se řada žen vůbec nevěnuje. 

S věkem ale naše nehty mohou dostat pořádně zabrat. Jejich kvalita začne klesat, objeví se vrásčitá pokožka na rukou, pigmentové skvrny a nehty se začnou lámat. Tomu se ale do velké míry s trochou péče dá předejít. 

Pokud tedy chcete být za upravenou a elegantní dámu v nejlepším věku, rozhodně s péčí o své ruce začněte, a to nejlépe hned. Včera totiž bylo už dávno pozdě. 

Věnujte pozornost nehtovým lůžkům

Nejprve se zaměřte na nehtová lůžka a přilehlé kůžičky, na kterých se nám často tvoří nevzhledné záděry. Není potřeba si ihned zakoupit řadu komplikovaných produktů, v jednoduchosti je často síla. Proto postačí o tuto část rukou pečovat pomocí pěstícího oleje, například jobobového. Nemusíte se obávat používat ho každý den jako součást své pravidelné kosmetické rutiny. 

Rozhodně se vyvarujte stříhání kůžiček těsně nad prstem, i když je to velmi lákavé. Snadno se totiž můžete poranit a kromě toho, že vaše ruce budou vypadat ještě hůř než předtím, vám hrozí také riziko infekce. To samé platí také pro stříhání nehtů příliš nakrátko. Raději za tím účelem také nevyužívejte kleštičky na nehty, protože jsou poměrně nemotorné a těžko se s nimi pracuje. 

Než se pustíte do zdobení nehtů, je potřeba vyrovnat jejich povrch, který může být nejen věkem, ale například také manuální prací nerovný a hrbolatý. K tomu se dobře hodí speciální vyhlazovací báze pod lak. 

Nezapomeňte na hygienu

Před samotnou manikúrou si nezapomeňte ruce pořádně umýt. Nepoužívejte k tomu ale klasické mýdlo, protože poté může lak špatně držet. Nebojte se ale použít stejnou čisticí pěnu, jakou jste zvyklá používat na obličej. 

Samostatnou kapitolou je poté volba vhodné barvy laku. Zatímco na mladé dívce se snese tak nějak všechno, v pokročilejším věku vám některé konkrétní odstíny mohou udělat doslova medvědí službu. 

Nejhorší volbou, kterou vůbec můžete udělat, je rozhodně černý lak na nehty. Na jeho existenci proto raději ihned zapomeňte. Přestože může být těžké se vzdát roky pečlivě budované rockerské image, bohužel černá barva rukám neprospívá.

Vyvarujte se černého laku

V konstrastu s černým lakem totiž ruce mohou působit mnohem více bleděa unaveně. Tato barva také zdůrazňuje pigmentové skvrny na pokožce rukou, které se dřív nebo později nevyhnutelně objeví u každé zrající dámy. Vyvarujte se proto raději všech tmavých odstínů, zvláště pokud mají studený podtón. Platí to také pro tmavou vínovou, která je často velmi populární.

Vhodnější barvou jsou takové odstíny, které vaši pokožku rozjasní. Britská královna Alžběta měla v oblibě odstín Ballet Slippers. Jde o velmi světlou růžovou, která se blíží pleťové. Svědčí i dámám ve věku prababiček, což je nejspíš důvod, proč ji jmenovaná aristokratka měla tolik ráda. Kromě toho působí nerušivě, ať už si na sebe oblečete cokoliv. 

Pokud ale přesto toužíte po něčem výraznějším, můžete zkusit klasický červený lak, terakotovou nebo perleťový lak, který je neustále velmi módní a skvěle se hodí především pro slavnostnější příležitosti.

Související články