Jan Cimický o Vítovi Starém z Mandrage: Nikdy nebude zcela vyléčený

Vít Starý
Vít Starý
Zdroj: Profimedia
Vít Starý

Kapela Mandrage dlouho zapírala, ale nakonec musela s pravdou ven. Frontman Vít Starý prochází těžkým obdobím, za kterým je silná závislost na drogách. Nedávno to potvrdil klávesista František Bořík. Podle všeho má Víťa problémy už léta. Má ještě šanci svoje démony porazit? Na to jsme se zeptali předního českého psychiatra Jana Cimického.

„Jestli někdo drogy konzumuje pravidelně nebo dokonce je závislý, tak se jich může zbavit jedině tehdy, když zcela přestane ty drogy brát a je pro něj velmi důležité, aby se vyhnul prostředí, kde ty drogy jsou. Tam by se mohl zase nějaký ten svod objevit,“ sdělil Cimický své odborné hledisko. Jasně z toho vyplývá, že Víťa už by se na koncertních pódiích objevit neměl.

„Člověk v takovém prostředí vydrží třeba měsíc nebo dva měsíce nebrat a pak přijde do prostředí, kde se ty drogy normálně berou a tam jsou lidé, co ho znají. Řeknou mu „ty přece nejsi závislý, to si klidně můžeš vzít“ a většinou ho přesvědčí a on do toho spadne znovu. Je to taková ta nekonečná pohádka. Pokud se toho člověk chce zbavit, musí se vyhnout tomu prostředí,“ apeluje Cimický.

Vítek už by koncertovat neměl

Rad má ale v zásobě více. „Měl by třeba, a to je nejschůdnější způsob, vyhledat prostředí, kde by se mohl léčit a rehabilitovat, tedy odvykací zařízení nejrůznějšího typu. Dneska jsou velice různorodá tahle zařízení. Tam tu kůru lze absolvovat a nahradit tu drogu nějakou jinou aktivitou,“ prozrazuje Cimický, jak se běžně narkomani snaží zbavit závislosti, což pro Víťu samozřejmě platí taky.

Měl by si najít jiné zájmy

Přiznává však, že je to velmi těžké. „Ono to není tak jednoduché zbavit se závislosti. U alkoholu je to podobné. Tam musíte dosadit, když ten člověk je na tom závislý, něco jiného, takže když se toho člověk chce opravdu a upřímně zbavit, tak je potřeba, aby respektoval tu trvalou abstinenci,“ říká přední český psychiatr.

Jan Cimický k tomu řekl své odborné hledisko

„Nikdy nebude úplně vyléčený, bude pouze abstinující toxikoman,“ pokračuje a popisuje, jak dlouho trvá léčba. „Dlouho. To skutečně je minimálně tři měsíce, ale to ještě neznamená, že to může ten člověk zvládnout. Těch lidí, co se trvale zvládnout zbavit drogy, zase tolik není. Mnohdy se k tomu zase vrátí a nedopadne to pak dobře. Co se týká tvrdých drog, je tam jediná cesta – úplná a trvalá abstinence,“ tvrdí nekompromisně Cimický a dodává, že k úspěšné abstinenci je potřeba také silná vůle.

Tu zřejmě Víťa postrádá, jelikož má problémy už mnoho let. Jeho psychický stav nebyl nikdy úplně dobrý a to i přesto, že se mu členové snažili pomáhat, jak mohli. Snad se z toho Víťa jednou nadobro dostane.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky