Trojnásobná maminka Nikol z Velvar je velmi temperamentní a činorodá, a tak s přehledem zvládá tři děti a svou vlastní živnost. Do oblíbené reality show svou rodinu přihlásila proto, že by si přála změnit chování svého muže. Martin, který se živí jako autoklempíř, totiž podle jejího názoru až moc kouká po jiných ženách. 

Produkce ji vyšle do rodiny Martiny, která pochází z obce Koberovy u Turnova. Maminka malého Davida je momentálně v domácnosti. Její muž Honza je bez zaměstnání a je přihlášený na úřadu práce. Protože se jeho paní zdá, že se domácím pracem vyhýbá a je líný, rozhodla se, že by se také jejich rodina měla Výměny zúčastnit. 

Při příjezdu do domu Martiny, který se pár snaží vlastními silami opravit, je na první pohled Nikol jasné, že pořádkumilovnost nebude silnou stránkou pánů domu. Dům i jeho okolí vypadá neuspořádaně, zařízení domácnosti je ve stylu “každý pes jiná ves”. 

Zakouřená domácnost se Nikol nelíbí

Nejvíce však dočasné manželce leží v žaludku obývací pokoj. Prastarý gauč totiž nepůsobí příliš čistě a kromě toho je z něj na první pohled cítit, že se v domě často a hodně kouří. 

Cigaretový dým je skutečně cítit po celém domě. “Já sama kouřím, ale tohle je extrém. Já budu dýchat pusou asi,” uleví si Nikol, kterou stav Martininy domácnosti šokuje. 

Hned druhý den se proto Nikol rozhodne, že to takhle nenechá. Ihned se pustí do velkého úklidu a přesvědčí dokonce i náhradního manžela Honzu, aby přiložil ruku k dílu. Kromě toho se jí také podaří zvednout ho z gauče a vytáhnout ho na výlet. 
Po návratu se dozví překvapivou informaci z Honzovy minulosti.

V domácnosti vidí Nikol řadu nedostatků

Před časem si totiž ve ve vězení odpykával trest za podvod. “Já se za to nestydím a nikdy jsem se nestyděl,” sdělí překvapené Nikol Honza. 

Velkým tématem bude také pes, který žije v domácnosti Martiny. Je totiž nemocný a Nikol se nelíbí, že nemá podle jejího názoru dostatek péče. Má dokonce pocit, že je zvíře týrané.

V šoku zůstane Nikol hledět také na to, že v domácnosti s malým dítětem visí na stěně nahé fotky paní domu. Honza jí ale vysvětlí, že si je v obýváku vyvěsila jeho žena a nepřipadá mu na tom nic divného.

Ve Velvarech dojde ke krizi

Ve Velvarech si dočasní partneři Martin a Martina poměrně dobře rozumí. Po čase si ale tatínek tří dětí začne všímat, že jeho náhradní žena pojala účast ve Výměně manželek spíše jako dovolenou a do chodu domácnosti se příliš nezapojuje. 

Nevyhne se jim také krize. Nejmladší z dětí, devítiletý Mikuláš, totiž v průběhu natáčení onemocní. Martin velmi rychle začne ze situace být vystresovaný. Začne mít totiž dojem, že se o chlapce Martina nedokáže dostatečně dobře postarat. 

Hodně otázek ale bude mít v hlavě také Martina. Během pobytu v domácnosti Nikol si totiž uvědomí, že její vztah s Honzou má řadu nedostatků a není spokojená s tím, jak to u nich doma funguje. Začne proto mít o jejich soužití pochybnosti a bude mít hodně o čem přemýšlet.

Související články