Dnes je Lukáš Hejlík známý herec, moderátor a propagátor gastronomie. V dětství ale prožil krušné okamžiky, a to v momentě, kdy se sám setkal se šikanou. O tomto ožehavém tématu již v minulosti veřejně promluvil. 

To, co bylo zamýšleno jako osvěta pro druhé, mu ale přineslo zásadní aha moment. Uvědomil si totiž, že sám nemá zcela čisté svědomí, co se šikany týká. Váhal proto, jestli má o této problematice dál mluvit, nebo se jí spíše vyhnout. 

“Dokonce moje žena říkala: už o tom moc nemluv. Ale já si myslím, že to je důležitý. Byla to situace, kdy mi buď bylo ubližováno, ale byla i situace, kdy jsem někomu ubližoval i já,” vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas, co ho motivovalo k tomu, aby ve svém úsilí pokračoval. 

Vůči spolužákovi má černé svědomí

Že se jeho chování v dětství mohlo někoho nehezky dotkout, si prý uvědomil během kampaně “Nenech to být”, která má děti povzbudit k tomu, aby řešily jak šikanu, kterou samy prožívají, tak trápení, se kterým se může potýkat někdo v jejich okolí. 

“Nešlo o nic fyzického, ale třeba na školní fotce, znáte to pekelný školní focený, když se musíte seřadit, tak jsem jednoho kluka, kterého jsem neměl rád, vymazal špendlíkem z  fotky, přečmáral mu obličej. Ve třídě jsem byl tak dominantní, že to po mně dělaly i ostatní děti,” popsal otevřeně. 

“Chudák viděl, jak si ho všichni na můj popud vymazávají z fotky. Tehdy jsem si o tom nemyslel téměř nic, ale když jsem se nad tím měl zamyslet, tak mi došlo, jak příšerný to asi je a jak nehezky mu u toho muselo být,” vyprávěl Lukáš Hejlík. 

Lukáš Hejlík se stal také obětí

Zároveň ale přiznal, že důvodem, proč se ke spolužákovi choval zle, mohlo být také to, že se sám s takovým jednáním ve škole setkal. 

Touha být na “straně silnějšího” ho tak možná dovedla k tomu, aby si sám ulevil na někom, kdo na tom v daný okamžik byl hůř. 

“Taky si pamatuju, když jsem byl šikanovaný já... Každý kdo někdy sbíral hluchavky, ví, co je to nasbírat celý papírový pytlík. Tak při tom sběru hluchavek, když jsem měl celý pytlík, několik hodin práce, tak přišel kluk, který mě neměl rád, vzal ho a rozprášil. Já jsem se potom hned rozbulel. Ten stejný kluk mi dával tzv. bumbák na koupališti, to znamená, že vám drží hlavu pod vodou,” popsal nepříjemné vzpomínky známý herec. 

Jednou by se rád omluvil

Podle jeho názoru si ale dítě dlouho nemusí uvědomovat, že jeho chování vůči spolužákům nebo kamarádům už překročilo hranici a může být problematické. “Člověku nedochází, jak kruté to může vůči druhému být, proto ani nemá nadhled nad tím přemýšlet. Když už mu to dělá dobře, tak začíná mít vážné problémy,” domnívá se Lukáš Hejlík. 

Zda je horší být šikanovaný, nebo sám někoho šikanovat, je otázka, na kterou není často snadné odpovědět. Sám pro sebe si ale své východisko Lukáš Hejlík již našel. 

“Kdybych měl zvolit, možná je lepší být šikanovaný, protože člověk se s tím zvládne vyrovnat a třeba někoho pochopit, proč to dělal. Já se snažím sám sebe pochopit, proč jsem to dělal a myslím, že jsem pár důvodů řekl. Asi bych měl toho kluka potkat a říct mu, že mě to mrzí po třiceti letech,” uzavřel.

Související články