Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Co dnes dělá hluchý Matěj z Pupenda: U filmu nezůstal, ale má zajímavou práci

Lukáš Baborský
Lukáš Baborský
Zdroj: ČSFD
Lukáš Baborský

 Pokud patříte k fanouškům Hřebejkovy komedie Pupendo, jistě si vzpomenete na němého Matěje Máru, který v převleku za finské děvče dokonale zmátl frajera Vláďu v podání Pavla Lišky. Kdo byl vlastně filmovým Matějem a kde je mu dnes konec?

Lukáš Baborský chodil do 8. třídy, když do školy přijeli pracovníci z castingu České televize a natočili si ho. Zanedlouho se pak ozval režisér Hřebejk s nabídkou na roli Matěje v Pupendu. Lukáš byl přitom od narození neslyšící a nikdy si netroufal snít o tom, že by si zahrál ve filmu. Filmový Matěj však byl hluchý a dorozumíval se znakovou řečí, kterou Lukáš přirozeně ovládal. Role mu padla jako ušitá.

Základní znakování během natáčení naučil i dospělé herce. Dodnes se mu prý stýská po filmové mamince Evě Holubové, se kterou si obzvláště porozuměl. Práce u filmu ho bavila a klidně by v ní pokračoval, se svým handicapem nicméně v další herecké úspěchy doufat nemohl.

Zůstal nohama na zemi a po maturitě se vydal do Brna na Masarykovu univerzitu. Školu ale předčasně ukončil, protože dal přednost časově náročné zálibě - chovu zvířat. "Už od dětství mě bavila biologie a zoologie. Zvířata bych nevyměnil za nic," svěřil se před časem Blesku.

Zvířatům se Lukáš Baborský věnuje dodnes. Před pár lety získal místo ošetřovatele v zoologické zahradě Chleby a protože nosí plnovous, nikdo z kolegů v něm bývalou hvězdu z Pupenda nepoznal. "Přišli na to, až když film běžel v televizi, a hodně se divili," smál se Lukáš, který si uměl i přes hluchotu splnit sen a najít si práci, která ho naplňuje.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky