Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Luděk Kopřiva (†80): Zbožného faráře jen hrál, ve skutečnosti byl jeho opakem

Luděk Kopřiva
Luděk Kopřiva
Zdroj: Profimedia
Luděk Kopřiva

Ludvík Kopřiva se narodil 19. června 1924 v Praze. I ve vedlejší roli se dokázal prosadit a ukrást si pozornost pro sebe. Škoda, že ke konci života mu všechen elán sebrala vleklá nemoc. 

Ludvík

Luděk Kopřiva (†80) patří k těm hercům, kterým role přirostla k tělu. Proslavil se ve triologii Slunce, seno Zdeňka Trošky (67). Jako farář si získal srdce mnoha diváků. "Velebnosti" ho fanoušci oslovovali do konce života. Ve skutečnosti se své životní roli ani zdaleka nepřiblížil. Byl známý jako nenapravitelný sukničkář a rád si přihnul ostrého pití.

Otec pracoval jako konduktér v energetických závodech a byl nadšeným ochotníkem. K divadlu přivedl i svého syna. Během druhé světové války byl povolán na práce do Německa. To by ale Kopřivovi zmařilo životní plány. Profesor byl z něj ale tak nadšený, že dokumenty roztrhal a budoucí hvězdě českého filmu tím zřejmě zachránil život. 

Kopřiva byl známý svou nekonfliktní povahou. Nikdy se nevyjadřoval k politice a handrkování kolegů ho nechávalo chladným. 

Tempo 

Slávy nabyté z filmu rád zneužíval. Když za ním přišli neznámí lidé s prosbou, jestli by jim nepokřtil syna, odpověděl: "Což o to, já vám ho pokřtím, ale bude vám to h***o platné." Jindy zase využil svého známého obličeje a vyhnul se pokutě za jízdu v protisměru. 

Jeho žena Olga, která se živila jako redaktorka, byla jeho životní láskou. Milenky a prožitky, za které se nezdráhal zaplatit tučné sumy, si ale herec nedokázal odpustit. Oba trpěli tím, že nemohli mít děti. Podruhé se oženil až jako třiasedmdesátiletý stařeček. 

Role faráře nebyla zdaleká jediná, která stojí za zmínku. Bláznivého choreografa Huga z filmu Jak svět přichází o básníky, bojovníka proti upírům ze Světa upírů a jihoamerického diplomata z taškařice Což takhle dát si špenát sehrál s osobitým humorem. V devadesátých letech se u něj začala bohužel projevovat Parkinsonova choroba. To herce přivedlo ke změně závěti a rozhodl se pohřeb v kruhu nejbližší rodiny. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky