Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ludvík Černý má stát za další vraždou: Dosud neobjasněný čin přiblížil Kajínek

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Zdroj: Profimedia
Jiří Kajínek

Usvědčený vrah Ludvík Černý, který si v současné době odpykává svůj doživotní trest, byl jedním z pětice členů takzvaných Orlických vrahů. Tato skupina v devadesátých letech připravila o život celkem pět lidí, převážně podnikatelů, za účelem finančního zisku. Podle policie má ale Černý na svědomí ještě jednu vraždu. Tu se však dodnes nepodařilo objasnit. 

Devadesátá léta minulého století byly divokou dobou. S otevřením hranic se na území tehdejšího Československa a později samotného Česka zrodil obchod s drogami, začalo se tvořit mafiánské prostředí a někteří lidé viděli příležitost k získání vysokých finančních odměn za vykonání nájemných vražd. A právě těmito lidmi byli také takzvaní Orličtí vrazi. 

Pětičlenný gang připravil o život celkem pět lidí, vesměs podnikatelů. Organizovaná skupina získala svou přezdívku na základě toho, že těla obětí házela buď zabalená v pletivu, nebo v sudech do Orlické přehrady. 

Neobjasněná vražda

Ludvík Černý byl vykonavatelem všech vražd Orlických vrahů. Nebyl však organizátorem, tím byl Karel Kopáč. I možná proto se Černý později rozhodl založit vlastní skupinu lidí, jejímž účelem bylo vykonávání vražd na objednávku. „Černý začal rozjíždět svůj vlastní vražedný byznys,” nechal se pro deník.cz slyšet bývalý kriminalista Josef Doucha, který zároveň dodal, že je přesvědčen o tom, že právě Černý stojí i za nájemnou vraždou v Liberci, jež se dodnes nepodařilo objasnit. 

Trestný čin se odehrál 1. června 1993. S největší pravděpodobností Ludvíka Černého, který byl vyzbrojen samopalem, dovedli před dům jednatřicetiletého Albánce Afrima Kryenziuma jeho komplicové. „Bylo to přímo v centru Liberce na Malém náměstí plném lidí,” uvedl k případu Jiří Kajínek. „Vrah počkal, až dojde až k autu, a začal střílet. Vypálil na něj jedinou dávku. Devět kulek, které vystřelil, zasáhlo hlavu a krk,” dodal ještě Kajínek. Za vraždu pak měl Černý dostat finanční odměnu ve výši 200 tisíc korun. 

Vyšetřování skončilo bezúspěšně

Jiří Kajínek a Ludvík Černý si byli poměrně blízcí, neboť spolu strávili dost času ve vězení na Mírově. Není proto divu, že se Kajínkovi Černý s mnoha věcmi svěřoval. „Vím o tom všechno. Ludvík Černý jezdil kvůli této vraždě z Mírova k soudu. Byla tam klíčová svědkyně s kočárkem. Nikdo jí nepomohl do schodů – jenom Černý. A ona ho měla paradoxně usvědčit. Mnohem později se měla nechat slyšet, že by přece neusvědčila někoho, kdo jí pomohl s kočárkem,” uvedl k případu Kajínek. 

Žena pak Černého skutečně neusvědčila a pachatel se nikdy nenašel. Dnes je vražda promlčena a vrah za ni tak už nemůže nést zodpovědnost. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky