Malvazinky jsou skoro rájem. Malebná vilová čtvrť nabízí krásný výhled na celé město, a přece jste za chvilku na Smíchově. Pro Luďka Sobotu je toto bydlení splněným snem a spolu s okouzlující manželkou Adrianou tu i se synem Ladislavem žijí jako v pohádce.

Že rodina žije pohromadě, je pro ně velká výhoda. I když jsou všichni pospolu, zároveň se vůbec nemusí potkat. Každý má svůj kus soukromí, a když se jim zachce se vidět, nemají to zas pro společnou chvíli daleko. Na pozemku, kde vila stojí, se totiž původně nacházela dvougaráž s ateliérem. Sobotův syn Ladislav si zde ale postavil moderní prosklený dům.

To, že Sobotovi skvěle fungují, se ukazuje i na tom, že mají společný rodinný byznys. Luďkova žena Adriana se synem Ladislavem si totiž vzali na starost nedaleký klub s velkým tenisovým hřištěm.

Dětství s Krampolem na Žižkově

„Teď se to tři měsíce rekonstruovalo a teprve měsíc fungujeme, tak uvidíme, jaké případné mouchy budeme ještě muset vychytat. Láďa tady pracuje jako trenér a já mu pomáhám za barem, bývám tady vždycky navečer, když skončíme v divadle,” vypráví Adriana pro web iDnes.cz.

Ačkoliv je Sobota původem ze Žižkova, kde strávil dětství třeba i s Jiřím Krampolem, který byl jeho soused, tu největší část prožil na Smíchově. Zde koupil vilu, kde bydlel nejdříve s rodiči a poté se svou vlastní rodinou. Herec a komik tu žije už přes čtyřicet let a podle svých slov si ani nedokáže představit už bydlení jinde.

„Pocházím ze Žižkova, ale už od dětství se mi líbilo tohle místo a vždycky jsem si přál tady bydlet. A možná to je i osud, že jsem se sem dostal,“ uvedl v minulosti Luděk Sobota v rozhovoru pro web blesk.cz.

Vyhřívaný bazén od hokejisty

Sobota si pochvaluje hlavně zahradu a bazén. Ten je ručně vykopaný ve svahu a celoročně vyhřívaný, takže koupat se v něm dá v podstatě za jakéhokoliv počasí. Manželé ale přiznávají, že koupat se v něm, když sněží, není úplně jejich šálek kávy. Na podzim je tedy bazén zakrytý a čeká na návštěvníky až do doby, kdy bude venku zase přirozené teplo.

Na pozemku stojí už dlouho, před třiatřiceti lety ho rodina koupila od známého hokejisty, protože nabídka bazénů byla té době podstatně menší. Sobota doufá, že pro bazén najde větší využití než jen pro sebe a manželku. Oblíbeným místem pro dovádění to bylo hlavně pro jeho syna Ladislava, který je dnes už dospělý, a tak Luděk vkládá naději do toho, že brzy se v něm snad budou koupat vnoučata.

Co vám ale vyrazí dech je obrovská zahrada. Nicméně rodina využívá zhruba jen její třetinu, na zbytku pozemku jsou volně rostoucí stromy, které zajišťují dostatečné soukromí.

Po smrti přišla rekonstrukce

Samotný dům byl kdysi rozdělen na více prostor a měl i více obyvatel. Luděk tam bydlel se svými rodiči, kteří obývali podkroví. Když zemřeli, pustili se manželé Sobotovi do rekonstrukce a v podstatě ho uvedli do původního stavu.

Luděk i Adriana se naštěstí ve stylu shodnou, a tak při rekonstrukci neprobíhaly žádné rozmíšky. „S Luďkem jsme si všechno pořizovali spolu, naštěstí máme stejný vkus, hodně věcí jsem sehnala já a on mi je jako správný muž odsouhlasil,“ vypráví se smíchem Adriana. Interiér je vybavený převážně starožitným nábytkem ze dřeva a všude kolem jsou použité přírodní materiály. V moderně se manželé moc nevzhlížejí.

Srdcem domu je obrovská jídelna spojená s obývacím pokojem, kde se schází celá rodina, a to včetně syna Ládi, který bydlí ve vedlejším domě. Místnost je plná obrazů, ke kterým má Luděk citovou vazbu. Jedním z nich je například od výtvarnice Čermákové, matky herce Hynka Čermáka.

Nechtějí věci z obchoďáku, co nemají duši

Další honosná výzdoba je na schodišti, kterému dominuje obraz od hudebníka Ivana Mládka. Jmenuje se Sovětská toaletářka a herec jej dostal přímo od autora. Kromě obrazů je zde ale také spousta fotografií. Jednu výjimečnou našla Luďkova manželka teprve před pár lety. Je na ní Luděk se svými rodiči. „Všechny obrazy a fotky jsou naše a osobní, ke všem máme vztah, nechceme sem něco z obchoďáku, co nemá duši,“ notují si manželé.

Adriana původně chtěla propojit více místností, třeba kuchyň s obývacím pokojem a jídelnou, nicméně kvůli vedení odpadu to nebylo zkrátka technicky možné. Prostory tedy spojuje alespoň servírovací okénko.

Trávili spolu čas v koupelně, teď už to nejde

V horním patře domu vás nadchne obrovská koupelna. Manželé v ní kdysi trávili dohromady čas, kdy Luděk ležel ve vaně a Adriana u něj sedávala se sklenkou vína. Podle jejích slov se mu tam dnes už špatně leze, tak raději chodí do sprchy.

Dalším záviděníhodným místečkem ve vile Sobotových je terasa. Ta poskytuje nádherný panoramatický výhled, a navíc je orientovaná na jih, takže je na ní teplo prakticky pořád.

V horní části domu mají také oba dva pracovnu, kde se ale více pohybuje Adriana. Vyrábí zde korálky. Ty ale nikde neprodává, rozdává je svým kamarádkám a známým. Adriana si svůj koníček nadmíru pochvaluje, baví ji a zejména v době covidu jí pomohl se dostatečně zabavit a neukousat se nudou.

Související články