Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

LSD vědce Hofmanna: Testování drogy se účastnil Karel Gott i Miloš Zeman

Karel Gott
Karel Gott
Zdroj: Profimedia
Karel Gott

Před 83 lety objevil čirou náhodou mladý vědec Albert Hofmann LSD. Droga měla být původně nadějí pro psychicky nemocné pacienty, později o ni začala mít zájem armáda a nakonec se stala jednou z hlavních součástí hnutí hippies. I když panoval celosvětový zákaz testování LSD, v ČSR však experimenty s LSD probíhaly i nadále a podílely se na nich slavné tváře šoubyznysu.

Halucinogenní drogu LSD objevil Albert Hofmann zcela náhodně. Mladý vědec v roce 1938 zkoumal možné stimulanty krevního oběhu a dýchací soustavy a přitom izoloval chemickou látku s názvem diethylamid kyseliny lysergové.

Do té doby neznámý alkaloid byl obsažený v námelu – tedy parazitické houbě, která cizopasí na klasech žita. Na začátku neměl Hofmann vůbec tušení, jaký objev učinil. Když ale s látkou manipuloval bez rukavic, dostalo se mu LSD do krevního oběhu a vědec zažil jako první člověk v historii stav ze silného halucinogenu.

Hofmann zážitek popsal jako velice pestrý a prošel během něj celou škálou vjemů, od naprosté slasti a pocitu souznění s celým vesmírem, až po úzkostné halucinace a strach o život. 

Hnutí hippies rozjelo éru LSD

Krátce poté, co Albert Hofmann představil světu svůj objev, projevila o LSD zájem armáda. Nakonec se ale ukázalo, že tato droga bude pro vojenské účely nepoužitelná.

O LSD se v tu dobu zajímal též profesor Timothy Leary, který věřil, že jeho užívání přispěje ke vzniku lepší společnosti a propagoval hromadné užívání drogy. Toho se chytilo hnutí hippies, kde se halucinogen dočkal veliké popularity.

Droga se ale v roce 1966 stala nelegální, uživatelé si ale našli okliku. Vznikl derivát látky s názvem Orange Sunshine, jeho užívání ve velkém ale vedlo k úzkostem, strachu a pokusům o sebevraždu. Za propagaci užívání LSD byl Timothy Leary odsouzen k 20 letům vězení a výroba byla celosvětově zakázána. Výjimkou však bylo socialistické Československo.

V ČSR zákaz neplatil, testovalo se na lidech

Zatímco ve světě platil zákaz LSD, socialistické Československo na to nehledělo. Droga se u nás běžně vyráběla v podobě tablet v národním podniku Spofa a definitivní zákaz přišel až v roce 1974.

Mezitím se LSD u nás hojně testovalo na lidech, zejména umělcích, kteří později přiznali, že bez něj by nevytvořili některá svá díla. 

Mezi zajímavé osobnosti, které vyzkoušeli halucinogen, patřili například herci Boris Hybner a Petr Oliva. Ze zpěváků se pokusu měl zúčastnit dokonce Karel Gott. Dávku drogy si údajně vzal i prezident Miloš Zeman. Podle socioložky Jiřiny Šiklové, která byla též součástí experimentu, ale na něj LSD nemělo žádný účinek.

Zdroj: Deník N

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU