Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lockdown pro neočkované v ČR? Stát se to může, říká poradce AntiCovid týmu

Rakousko zavedlo lockdown pro neočkované.
Rakousko zavedlo lockdown pro neočkované.
Zdroj: Profimedia
Rakousko zavedlo lockdown pro neočkované.

V pondělí začal v Rakousku platit unikátní lockdown pro neočkované. V praxi to znamená, že lidé, kteří nemají dokončené očkování, musí zůstat doma a ven mohou jen za účelem nákupu nezbytně důležitých věcí. Tamní vláda tímto krokem reaguje na rychle se zvyšující počty nově nakažených koronavirem. S novým lockdownem v sousedním Rakousku se mnozí zajímají o to, zda by obdobné nařízení nemohlo vstoupit v platnost i na území České republiky, jejíž čísla jsou taktéž alarmující. 

I když je celosvětově vakcinace v plném proudu a již více než tři miliardy lidí jsou již nyní plně očkovaní, stále existuje velké množství těch, kteří vakcínu odmítají. A právě proti těm se rozhodlo bojovat Rakousko. Od pondělí 15. listopadu pro tamnější obyvatele platí nové nařízení. Takzvaný lockdown pro neočkované, jak již jeho pojmenování napovídá, ukládá těm, kteří nemají ukončení očkování, povinnost zdržovat se doma a své byty opouštět jen za účelem nákupu nejnutnějších potřeb anebo například návštěvy lékaře. „Situace je vážná,” oznámil v neděli podle webu ČT24 rakouský kancléř Alexander Schallenberg. „Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný,” dodal ještě k lockdownu, který se dotkl přibližně dvou milionů lidí. 

Ještě přísnější

Dosud měli v Rakousku neočkovaní zákaz vstupu do restaurací, kadeřnictví anebo na sportovní akce. Se zavedením lockdownu se jejich možnost pohybovat ještě více omezí. Své domy a byty mohou opouštět pouze za účelem nákupu zboží každodenní potřeby, kvůli návštěvě zdravotnických zařízení, škol anebo míst k „uspokojování základních náboženských potřeb”. Stejně tak mohou cestovat do zaměstnání anebo absolvovat zdravotní procházky. 

Lockdown pro neočkované v Česku

Rakousko je vůbec první zemí, která se obdobnému kroku uchýlila. Je však jen otázkou času, kdy takový model okoukají i další země a zavedou jej. Mnozí se proto ptají, zda lockdown pro neočkované nevstoupí v platnost i na území České republiky. „To se úplně klidně stát může, ale nevím, jestli bude mít očekávaný efekt,” nechal se slyšet pro Seznam Zprávy lékař a poradce AntiCovid týmu koalice Spolu Marián Hajdúch. 

Na rostoucí čísla už reaguje i česká vláda, která se prozatím rozhodla zavést povinnost testování pracovníků ve zdravotnických zařízeních. Stejně tak chce více testovat žáky středních a základních škol. O dalším zpřísňování bude ještě jednat. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky