Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lockdown pro neočkované: Nastat může i v ČR, bez nouzového stavu to ale nepůjde

Lockdown
Lockdown
Zdroj: Profimedia
Lockdown

Stále častěji se v souvislosti se zvyšujícími se čísly nově nakažených koronavirem v Česku hovoří o takzvaném lockdownu pro neočkované. Ten už v ČR svým způsobem nastal, neboť lidé bez vakcinace nemohou až na výjimky navštěvovat například restaurační zařízení a využívat služeb. Volný pohyb jim prozatím zakázán nebyl. To by se ovšem brzy mohlo změnit. Bez vyhlášení nouzového stavu to ale nepůjde. 

Od pondělí 22. listopadu nastalo v Česku několik změn a došlo ke zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Nově k prokazování bezinfekčnosti nestačí negativní výsledek PCR a antigenních testů ani samotestů a při vstupu například do restaurací je vyžadováno potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19. Výjimky se týkají jen dětí a mladistvých od 12 do 18 let, lidí se zahájeným, ale neukončeným očkováním, a těch, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Všechny tyto skupiny obyvatel mohou svou bezinfekčnost prokazovat negativním výsledkem PCR testu. 

Lockdown pro neočkované

Rakousko před nedávnem zavedlo takzvaný lockdown pro neočkované, což podle Seznam Zpráv znamenalo, že se lidé bez ukončeného očkování nedostali do restauračních zařízení, byl jim omezen volný pohyb a své byty a domy mohli opouštěn jen za účelem nákupu základních potravin anebo zdravotních procházek. Následně však vláda lockdown zavedla pro všechny. Pro očkované uzávěra skončí 12. prosince. 

V souvislosti s nařízením, která 15. prosince vstoupilo v platnost v Rakousku, se začalo hojně mluvit o tom, zda se lockdownu pro neočkované nedočká i Česko. „To se úplně klidně stát může, ale nevím, jestli to bude mít očekávaný efekt,” uvedl lékař a poradce AntiCovid týmu koalice spolu Marián Hajdúch. 

Jen za nouzového stavu

Neočkovaní však mohou být prozatím v klidu. Aby bylo možné zavést lockdown pro neočkované, musel by být v první řadě vyhlášen nouzový stav. „Když se přijímal pandemický zákon, vedla se debata, že má řešit jen mírnější zvládání epidemie, kdežto omezovat pohyb by bylo možné jen za stavu nouze. Osobně si myslím, že by to chtělo řádně prodiskutovat a že by bylo lépe opravdu nouzový stav vyhlásit,” uvedl pro deník Právo ústavní právník Ondřej Preuss. 

Další opatření proti šíření koronaviru by měla vláda oznámit v pátek 26. listopadu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky