Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ljuba Hermanová: Adina Mandlová prozradila pikantní detaily z jejich přátelství

Ljuba Hermanová
Ljuba Hermanová
Zdroj: Profimedia
Ljuba Hermanová

Ljuba Hermanová (†83) se narodila 23. dubna 1913 v Neratovicích. Šansoniérka, zpěvačka a herečka byla neřízená střela, která si muže omotávala kolem prstu.

Začátky

Ljuba Hermanová byla pokřtěná Luběnka a celý život měla velké zastání u své matky. Ta byla nadšenou ochotnicí a svou dceru v touze vydat cestou umělkyně podporovala. Otec, který byl úředníkem na státní dráze ve Všetatech, byl proti. Hermanová podala přihlášku na konzervatoř a úspěšně složila zkoušky, ale setkání s ředitelem smíchovské Arény Fenclem jí přivedlo k herectví i bez studia. Objevila se v revue Jak se dělá milion a její hvězdná kariéra mohla začít.

Za války

Mimo českých divadel dostala možnost vystupovat i v zahraničí. Objevila se ve Vídni a v Paříži. I když se o ni spolky praly, herečka nikde nevydržela a na stálé angažmá nedosáhla. Až do roku 1939 vystupovala s hereckou společností Nového divadla Oldřicha Nového. Následujících šest let během druhé světové války nesměla vystupovat. Důvodem byl její z poloviny židovský původ. Přesto se účastnila veřejného lynče režiséra Jana Svitáka (†49).

Muži

Po válce se vrátila zpátky, ale rolí ubylo. Nedostávala tolik filmových nabídek jako její kolegyně a uplatnila se v televizi. Zatímco kariéra stagnovala, na zájem mužů si nestěžovala. Rodiče o ní říkali, že se měla narodit jako kluk. Už jako dítě byla živá a divoká, chodila hrát fotbal a lezla po stromech. Na svůj temperament lovila muže do pozdního věku.

Poprvé se herečka a zpěvačka, kterou přirovnávali k Elizabeth Taylor (†79), vdala ve dvaadvaceti letech a cestu k oltáři si během svého života ještě třikrát zopakovala. Druhé manželství si pochvalovala nejvíc. Manžel byl vyhlášený elegán Lorenc a naučil ji slušnému chování ve společnosti. "Byl jedinou pevnou rukou v mém životě," řekla. Ani čtvrtý pokus Hermanové nevyšel. O 29 let mladší Karel Šmídek se nakonec zakoukal do mladší ženy a požádal o rozvod.

Mimo manželství měla herečka spoustu milenců. Neváhala se rozejít s jedním, aby mohla prožít krátký a vášnivý románek s druhým. Měla ale svá pravidla a jen párkrát za život se snížila k podvodu a nevěře.

Jiná

O lásce k drogám se rozpovídala Adina Mandlová (†81), která s Hermanovou bydlela. Milovala zábavu a pravidelně šňupala kokain. Neváhala a sháněla ho, kde se dalo. Zuby nehty se bránila stáří a byla jednou z průkopnic plastické chirurgie. Za svůj životní styl se nikdy nestyděla a zůstala až do konce svého života šarmantní a svéhlavou dámou, za kterou se muži otočili.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky