Život Lindsay Lohan (22) připomínal experiment na téma „jak se co nejrychleji zlikvidovat fyzicky, psychicky, morálně i finančně“ (jeden vtipný redaktor bulvárního sloupku dokonce na začátku roku prorokoval, že jednou z nejsledovanějších společenských událostí roku 2008 bude její pohřeb!). Kdo by řekl, že se dokáže postavit zpátky na nohy? A co víc, že se na ně postaví po boku zbrusu nové lesbické partnerky?

Neuvěřitelné se nicméně stalo skutkem. Lindsay Lohan, která se v minulosti točila kolem výrazně starších hollywoodských chlapáků typu Bruce Willise či Benicia Del Tora, se nyní stala lesbičkou. Její partnerkou je jednatřicetiletá DJka Samantha Ronson, s níž se Lindsay objevila už na jaře na festivalu v Cannes a označovala ji tam za svého „manžela“. Nešlo ostatně zřejmě jen o nějakou hříčku se slovy: obě dámy se totiž ještě letos chtějí vzít. „Do konce roku bude z mojí lásky paní Ronsonová!“ oznámila před pár dny Samantha na jednom ze svých vystoupení. Lindsay jí na svém internetovém blogu věnovala baladu Trouble od Raye La Montagne, která překypuje verši jako „ona mi dala lásku a něhu“, „zachránila mě žena / nenechá mě padnout / nenechá mě už odejít“.

Už se nikdy nevrátím

Pokud se ale domníváte, že na tom, že Lindsay nyní seká dobrotu, má největší zásluhu právě vztah se Samanthou, budoucí paní Ronsonová vás rychle vyvede z omylu: „Samantha je skvělý člověk a určitě má na lidi kolem sebe dobrý vliv. Ale myslím, že cokoliv, co se v mém životě změnilo, se změnilo z mojí vlastní vůle. Prožila jsem si hodně, vypořádala jsem se s tím a rozhodla jsem se, že se posunu zase o kus dál.“

Tomu by rádi uvěřili zřejmě především agenti, kteří pro Linday shánějí herecká angažmá. Až donedávna jim totiž jejich klientka připravovala perné chvilky. Když ji vloni pro nespolehlivost vyhodili z roztočeného filmu Georgia Rule, producent dokonce napsal Lindsay otevřený dopis, ve kterém jasně řekl, že „všichni přece vědí, slečno Lindsay, že jste nebyla unavená nebo nemocná: měla jste kocovinu po včerejší opilosti“. Od té doby byla v Hollywoodu považována za herečku, za kterou se nechce zaručit žádná pojišťovna (a tudíž za nezaměstnatelnou).

Nyní se Lindsay snaží svou pověst napravit. U velkých hollywoodských produkcí momentálně nemá šanci, a tak začíná malými krůčky: hostuje v menší roli v americké verzi seriálu Ošklivka Betty, hraje v malých nezávislých filmech, nahrává písničkové album. Za vzor si bere herce Roberta Downeyho Jr., který si stejně jako ona prošel peklem závislosti (za držení ohromného množství drog si dokonce odseděl rok ve vězení), ale dokázal se jí zbavit a nyní, díky filmu Iron Man, je z něj hvězda první velikosti. „Ze všeho, co jsem prožila, jsem si vzala ponaučení. Už se nikdy nevrátím. A tohle není takové to nikdy neříkej nikdy. Já to prostě vím! Vím to,“ prohlašuje Lindsay Lohan. Otázka ovšem je, jestli jí lidé kolem ní a její spolupracovníci mohou opravdu věřit? Těch „nikdy“ už totiž v jejím případě zaznělo i v minulosti celkem dost.

Hotelové dítě

Je všeobecně známá věc, že Lindsay si za svůj dosavadní zpackaný život nemůže sama. Krutě se na ní podepsalo dětství v kůži malé hvězdičky dětských a teenagerských filmů. Celá její rodina se na ní bezostyšně snažila vydělávat: matka a sestry o ní vykládají v různých televizních talk shaw, zatímco otec, bývalý kriminálník, se se svou dcerou dokonce soudil o výživné (které měla platit ona jemu)! Není divu, že Lindsay se nikdy nenaučila, co je to mít normální domov. Tak například až donedávna neměla žádný byt: bydlela raději v hotelích. „Nechtěla jsem být sama a v hotelu stačilo sejít dolů do recepce a vždycky tam někdo byl,“ krčí rameny a vůbec si neuvědomuje, jak podivně, ba smutně takové přiznání vyznívá. Jindy si zase z náhlého popudu mysli pořídila páreček štěňat, o která se ale nedokázala postarat ani půl dne. „V té době jsem na to fakt neměla,“ připouští.

Její profese bývalé – a snad i budoucí – filmové hvězdy ale od ní žádá mnohem víc než postavit se před kameru pokud možno ve střízlivém stavu. „Jste pod velkým tlakem, protože všichni na vás spoléhají,“ říká. „Když přijdete na plac, každý vycítí vaši náladu a nějak se jí přizpůsobí. I když je člověk unavený, musí se na každého usmát a hezky se s ním pozdravit.“ Zdá se, že nyní Lindsay tedy přinejmenším ví, co chce dál dělat. Má na to ale dost sil? To se ukáže během příštích měsíců.